Na czym polega refleksoterapia stóp

Refleksoterapia to masaż receptorów na stopach. Poprzez precyzyjne uciskanie odpowiedniego punktu, można oddziaływać na powiązany z nim organ. Terapia jest skuteczna w przypadku migreny, stresu czy kamieni w nerkach. Refleksoterapia nie jest wskazana dla osób, które wymagają leczenia chirurgicznego oraz w przypadku ran stóp.

Refleksoterapia to zabieg polegający na stymulacji zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach. Każdy z tych punktów jest powiązany z konkretną częścią ciała. Dzięki refleksoterapii można wpływać nawet na odległe organy, takie jak wątroba czy serce.

Korzyści stosowania refleksoterapii stóp

Refleksoterapia często przynosi efekty już po pierwszym spotkaniu. Największe korzyści otrzymuje się po serii 15 zabiegów trwających godzinę. Spotkanie zaczyna się od rozluźniania stopy. Następnie terapeuta pracuje na receptorach oraz wykonuje masaż relaksacyjny z wykorzystaniem olejku. Refleksoterapia ma na celu wyleczenie klienta poprzez stymulację zakończeń nerwowych połączonych z konkretnymi organami. Gdy chory cierpi na kamienie w nerkach, grudki są odczuwalne też pod stopami. Terapeuta stymuluje wtedy punkty połączone z układem wydalniczym, co przyspiesza usuwanie toksyn. Receptory na stopach są silnie związane z układem nerwowym, więc refleksoterapia jest bardzo skuteczna w przypadku chronicznego stresu, napięcia emocjonalnego i miesiączkowego oraz nadpobudliwości. Zabieg zmniejsza uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego. Pomaga też w zaburzeniach snu, koncentracji i lepszym zapamiętywaniu. Układ krążenia ma też swoje punkty na stopach, więc refleksoterapia to skuteczna metoda na poprawę pracy serca i regulacji ciśnienia krwi. Zabieg, podobnie jak bańki chińskie, pomaga również zwalczyć bóle stawów, kręgosłupa i migreny. Refleksoterapia poprawia krążenie krwi i limfy, a to przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Ten proces może powodować u klienta uczucie mrowienia na całym ciele, potliwość, suchość w gardle lub nawet skłonność do śmiechu i płaczu. Po skończonym zabiegu klient jest zwykle odprężony i spokojny. Czuje przypływ energii i ma wrażenie, że ubyło mu kilka lat.

Przeciwwskazania do refleksoterapii stóp

Usuwanie toksyn z organizmu może zaburzyć pracę medyczną, więc warto wcześniej skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Refleksoterapia nie jest wskazana dla osób, które wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli klient ma świeże rany stóp, zabieg również nie przyniesie oczekiwanych korzyści.. Nie należy korzystać z refleksoterapii w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ nadmierne usuwanie toksyn może źle wpłynąć na płód. Terapię można też stosować na zasadzie relaksu (z mniejszym efektem terapeutycznym) u osób, które cierpią na: cukrzycę, silne bóle, choroby psychiczne, ciężkie krwotoki i zmiany skóry stóp.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij