Na zdrowie kobiety czyha wiele niebezpieczeństw

 

W ciągu niemal całego życia organizm kobiety musi radzić sobie z wieloma zagrożeniami. Nie chodzi jedynie o trywialne przeziębienie, grypę (choć ona może doprowadzić do groźnych powikłań), obciążenia związane z ciążą i urodzeniem dziecka. W pewnym okresie każda pani jest narażona na nowotwór.

Uwaga na raka piersi i szyjki macicy

 

Wśród głównych przyczyn zgonów kobiet znajdują się rak piersi i rak szyjki macicy. Dzisiejsze możliwości, jakie ma medycyna, umożliwiają całkowite wyleczenie z tych chorób. Warunek jest jeden: wykrycie na wczesnym etapie.

Z tego względu każda kobieta powinna regularnie poddawać się badaniom na obecność patologicznych komórek mogących wywołać nowotwór. Panie spełniające kryterium wieku zwykle mogą takie badania wykonać bezpłatnie w wybranej placówce albo w ramach akcji społecznych cyklicznie organizowanych w całej Polsce (wtedy w wielu miejscowościach pojawia się autobus ze specjalistycznym sprzętem umożliwiającym przebadanie np. piersi).

W grupie ryzyka raka piersi znajdują się niewiasty w wieku 50-70 lat. Mogą one w wielu miejscowościach za darmo zbadać piersi w ramach programów profilaktycznych (badanie nazywa się mammografią). Na raka szyjki macicy najbardziej narażone są kobiety z przedziału wiekowego 25-59 lat. Ewentualne patologiczne zmiany w strukturze komórkowej szyjki macicy stwierdza się po wykonaniu cytologii.

Zdrowie kobiety, o którym więcej przeczytamy na stronie http://owitaminach.pl/zdrowie-kobiety, wystawiane jest na szwank także z powodu procesów fizjologicznych, choćby miesiączkowania. Przyczynia się ono do utraty żelaza i kwasu foliowego. Nadmierne krwawienie może wynikać m.in. z niedoborów krzemu, a być powodowane przez m.in. zbyt niską zawartość cynku w organizmie.

Panie powinny więc stosować wartościową dietę, która dostarczy im wszystkich potrzebnych pierwiastków w odpowiednich ilościach i proporcjach.

O tym zaleceniu powinny szczególnie pamiętać przyszłe mamy. Zdrowie kobiety w ciąży rzutuje na przyszłą kondycję potomka, efektywność jego rozwoju. W tym okresie szczególnie niewskazane są używki, zwłaszcza papierosy, które warto odstawić zawsze. To przyniesie korzyści zarówno palaczowi, jak i jego otoczeniu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozpoznać ospę wietrzną?

Jeśli Twój maluch jest marudny, rozdrażniony i zaczyna gorączkować, najprawdopodobniej wykluwa się u niego jakaś choroba. Być może to przeziębienie...

Zamknij