Najczęściej spotykane choroby u dzieci latem?

Lato jest przez wszystkich kojarzone ze słonkiem, wypoczynkiem, czasem wolnym i zabawą. Jednakże nawet w trakcie upalnego lata dzieci chorują. Przede wszystkim dla rodziców dzieci to okres zatruć pokarmowych i poparzeń.

 

Jakie choroby dotykają dzieci w trakcie upalnego lata?

 

Nawet w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza dzieci mogą nabawić się kataru, temperatury czy przeziębienia. Najczęściej dzieci mogą się zarazić spożywając zanieczyszczoną żywność lub wodę tzw. norowirusem. Wirus jest także przekazywany poprzez kontakt z innymi osobami. Objawami norowirusa u dzieci są:

 

niestrawność,

biegunka i

wymioty.

W przypadku tego wirusa najważniejsze jest, aby rodzice przypominali dzieciom o częstym i rzetelnym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem. Kolejnymi wirusami atakującymi nawet w ciepłe dni to wirusy coxsackie. Po zakażeniu tym wirusem dzieci cierpią z takimi objawami jak:

 

gorączka,

owrzodzenia jamy ustnej,

bóle gardła,

brak odczuwania pragnienia,

ślinotok czy

pęcherze na dłoniach i stopach.

Ta infekcja może być leczona nawet przez tydzień, a w trakcie jej trwania zaleca się spożywanie zimnych produktów jak lody. Jak w przypadku każdej infekcji u dziecka należy zadbać o podaż odpowiedniej ilości płynów, aby zapobiec jego odwodnieniu.

 

Latem często także atakuje odra. Dostaje się do gardła dziecka przez co przyczynia się do kłopotów z przełykaniem, kaszlem czy bólem gardła. Kolejnymi objawami są:

 

przekrwienie oczu,

katar,

brak apetytu oraz

wysypka na twarzy i skórze głowy.

Oczywiście podwyższone ryzyko zachorowania na odrę obejmuje dzieci, które nie zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie. Niestety w trakcie lata dziecko jest narażone na kontakt z kleszczami, które przenoszą boreliozę. U dzieci borelioza może objawić się takimi symptomami jak:

 

gorączka,

bóle głowy,

bóle stawów czy

paraliż twarzy.

Niestety borelioza u dziecka, która nie jest leczona może grozić uszkodzeniem nerwów, uszkodzeniem stawów czy problemami z sercem. Dodatkowo wysokie temperatury sprzyjają pojawieniu się różnym wysypkom i egzemom. U dzieci nawet posmarowanie twarzy kremem ochronnym może spowodować zaczerwienienia.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kontakty społeczne to norma

Kontakty społeczne są ważne. Żaden człowiek nie może żyć samotnie, każdy potrzebuje relacji oraz więzi. Są to przyjaźnie, miłości, znajomości....

Zamknij