Najczęstsze objawy menopauzy

Najczęstsze objawy menopauzy

 

Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, który wcześniej czy później wystąpi u każdej kobiety, zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Polega on na zatrzymaniu się cyklu miesiączkowego. Charakterystyczne objawy menopauzy to np.: uderzenia gorąca, zmiany nastroju, rozdrażnienie czy zimne poty.

 

Menopauza – co to jest?

 

Przekwitanie, czyli menopauza, występuje, kiedy organizm dojrzałej kobiety przechodzi z okresu płodnego na niepłodny. Zjawisko związane jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu i dotyczy wszystkich kobiet, choć u każdej może wystąpić w innym czasie. Menopauza pojawia się najczęściej między 45. a 55. roku życia, jednak przez to, że jest ściśle związana z gospodarka hormonalną organizmu, średnia granica wieku jej wystąpienia może się różnić u poszczególnych osób.

 

Okres menopauzy dzieli się na 3 podstawowe etapy: premenopauzalny (charakteryzujący się zaburzeniami miesiączkowania), okołomenopauzalny (gdy pojawia się ostatnia miesiączka) oraz postmenopauzalny (rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki).Najczęstsze objawy menopauzy

 

Pierwsze objawy menopauzy u kobiet

 

Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się po ukończeniu 40. roku życia i z reguły trudno je zauważyć. Symptomem wchodzenia w okres przekwitania jest stopniowe zmniejszanie się wydzielania się estrogenów i progesteronu, czyli żeńskich hormonów płciowych. U kobiet ostatnia miesiączka występująca w okresie okołomenopauzalnym pojawia się zwykle między 50. a 52. rokiem życia. Pierwsze charakterystyczne objawy menopauzy mają miejsce się, kiedy u kobiety występuje jeszcze miesiączkowanie.

 

Uderzenia gorąca

 

Jednym z najczęściej występujących objawów świadczących o menopauzie są uderzenia gorąca. Kobieta https://zdrowie.tvn.pl/temat/kobieta/menopauzaczuje gwałtowną falę ciepła, które przepływa od głowy i kieruje się w stronę tułowia. Uderzenia gorąca mogą pojawiać się nawet do kilkudziesięciu razy na dobę, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je łagodzić. Skutecznym sposobem na nagłe uczucie ciepła w organizmie to założenie lżejszej odzieży, wypicie szklanki chłodnej wody bądź zanurzenie w niej rąk. W okresie pierwszych objawów menopauzy warto również zrezygnować z jedzenia czy napojów, które potęgują uczucie gorąca, takich jak: alkohol czy dania z ostrymi przyprawami.

 

Nadmierne pocenie się

 

Kobiety w okresie menopauzy często skarżą się na nadmierne pocenie się, zwłaszcza nocą. Niekiedy nocne poty są tak obfite, że zachodzi potrzeba zmiany bielizny czy koszulki na suchą. Do spania najlepiej zakładać przewiewną odzież, np. z bawełny. Warto również zadbać o to, aby nie przegrzewać pomieszczenia w którym się śpi, a także spróbować zrelaksować się i tym samym wyciszyć emocje przed snem.

 

Zmęczenie i męczliwość

 

Kobiety w okresie menopauzy często doświadczają przewlekłego zmęczenia. Męczliwość utrudnia regenerację sił oraz powoduje ogólne znużenie w ciągu dnia. Objawom menopauzy mogą również towarzyszyć wahania nastrojów i rozdrażnienie. Zdarza się, że kobiety miewają problemy ze snem.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stres w pracy? Dotyka to każdego

Aż 98% Polaków odczuwa stres, a ponad 30% wiąże go z pracą lub szkołą. Długotrwały stres ma negatywny wpływ na...

Zamknij