Najczęstsze przyczyny nadmiernej potliwości

Upalne lato, czy strój z mało przewiewnego materiału – chyba każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy to nadmiernie się spocił. Potliwość wywołana jest najczęściej brakiem odpowiedniej pielęgnacji wrażliwej skóry pach, używaniem nieodpowiednich antyperspirantów, czy noszeniem mało przewiewnych ubrań z nieoddychających materiałów. Nie zawsze jednak przyczyna tego przykrego zjawiska tkwi w prostych rozwiązaniach – zdarza się bowiem, że nadmierna potliwość może być przyczyną występujących wśród osób w każdym wieku zaburzeń potliwości.

Nadmierna potliwość jest zjawiskiem, które może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wielu i poziomu dbania o higienę osobistą. Zjawisko to może być spowodowane jednak czynnikami, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się nieco paradoksalne.

Nadmierne zdenerwowanie

Jedną z najpopularniejszych przyczyn nadmiernej potliwości jest zdenerwowanie i stres, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Mimo, że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, momenty i sytuację, w których jesteśmy poddenerwowani znacznie wpływa na temperaturę naszego ciała, a co za tym idzie – odpowiada za produkowanie większych ilości potu, a co za tym idzie – problem wzmożonej potliwości.

Słone i wyraziste potrawy

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierna potliwość może być skutkiem upodobania szczególnie intensywnych i wyrazistych smaków. Słone i pikantne przyprawy wpływają w szczególności na zwiększoną potliwość dłoni i pach.

Zatrucia alkoholem

Mało kto, idąc na zakrapianą imprezę zastanawia się nad tym, skąd pochodzi alkohol, który obecnie spożywa. Zdarza się, że alkohole pochodzące z niewiadomych źródeł oraz te, na które oddziaływała wysoka temperatura czy nasłonecznienie nie są do końca bezpieczne. Wskutek spożywania takich trunków lub podaży zbyt dużych ilości alkoholu może dojść do zatrucia, prowokującego do nadmiernej potliwości. W przypadku podejrzenia zbyt intensywnego pocenia się spowodowanego zatruciem na tle alkoholowym powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu podjęcia dalszego leczenia.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak aktywnie uczestniczyć w lokalnej społeczności?

Jakość życia w gminie uzależniona jest nie tylko od samorządowców, ale także od zaangażowania lokalnej społeczności. Ważna jest umiejętność pozyskiwania...

Zamknij