Najczęstsze wady wzroku u osób starszych

Starzenie się organizmu to naturalny proces, który, wcześniej czy później, dotknie każdego człowieka. Wraz z wiekiem elastyczność tracą nie tylko mięśnie ciała, ale i oczu, co może powodować stopniowe pogarszanie się wzroku i rozwój starczowzroczności. U osób w podeszłym wieku często występują również takie schorzenia oczu, jak: odklejenie siatkówki, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

 

Starczowzroczność u osób starszych

 

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu, wraz z którym zmniejsza się elastyczność mięśni oka. Wada wzroku powoduje pogorszenie się ostrości widzenia obiektów z bliskiej odległości, dlatego osoby z prezbiopią, w swoisty sposób odsuwają od siebie przedmioty, gdy chcą przeczytać, co jest na nich napisane. Starczowzroczność pojawia się najczęściej po 40. roku życia i choć nie da się jej całkowicie powstrzymać, to można skutecznie korygować. Soczewki kontaktowe Ultraflex to jedna z metod korekcji prezbiopii.

 

Odklejenie siatkówki

 

Odklejenie siatkówki to częsta przypadłość, która dotyczy osób w podeszłym wieku. Schorzenie zwykle objawia się gorszym widzeniem i pojawianiem się ciemnych plam bądź błysków w polu widzenia oka. Przypadłość nie powoduje dolegliwości bólowych, dlatego trudno zdiagnozować moment, w którym się pojawiła. Szybka reakcja na odklejenie siatkówki może uratować wzrok. Przypadki rozerwania siatkówki, w których nie doszło rozwarstwienia, zwykle leczy się zabiegiem laserowym.

 

Zaćma (katarakta)

 

Zaćma, nazywana również kataraktą, to poważna choroba oczu, która może doprowadzić do utraty wzroku. Przypadłość dotyka głównie osoby powyżej 60. roku życia i może być następstwem, np.: cukrzycy, tężyczki, zaawansowanej krótkowzroczności czy nieodpowiedniego przyjmowania leków sterydowych. Objawy zaćmy to, przede wszystkim, pogorszenie się jakości widzenia i podwójne widzenie, problemy z czytaniem tekstu napisanego małym drukiem czy kłopoty z rozróżnianiem kolorów. Leczenie katarakty najczęściej polega na przeprowadzeniu operacji, w trakcie której uszkodzona soczewka jest usuwana, a jej miejsce zastępuje sztuczna.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej

 

http://cofithula.pl/najczestsze-wady-wzroku-u-osob-starszych/Do zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi zwykle u osób, które ukończyły 70. lat. W wyniku rozwoju choroby dochodzi do niszczenia siatkówki oka, a dokładniej żółtej plamki, jaka się w niej znajduje. Przypadłość dotyka zwykle osoby otyłe, odżywiające się w sposób niezdrowy oraz u których pojawiły się zmiany miażdżycowe. Typowym objawem zwyrodnienia plamki żółtej są problemy z ostrym widzeniem w centralnej części pola widzenia oka.

Więcej informacji na powyższy temat, znajdziesz na stronie: http://www.babcine.pl/astygmatyzm-rogowkowy-na-czym-polega/.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Elektryczne wózki widłowe – nowe technologie

Elektryczne wózki widłowe są sprzętem ekonomicznym w utrzymaniu, a przy tym dobrze sprawdzającym się w transportowaniu i składowaniu ładunków w...

Zamknij