Najważniejsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność jest problemem, o którym nie mówi się głośno, zwłaszcza, jeżeli chodzi o mężczyzn. Jednakże aż 40 % przypadków niepłodności spowodowane jest zaburzeniami męskiego stanu zdrowia. Warto więc przyjrzeć się najczęściej spotykanym problemom, by wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

            W dalszym ciągu, mimo licznych kampanii społecznych, mężczyźni nie chcą rozmawiać o sprawach intymnych. Jednak w kwestii posiadania dziecka, obydwie osoby w związku muszą dołożyć starań, by stawić czoła problemowi. Oto najczęstsze kłopoty, z jakimi borykają się mężczyźni w przypadku niepłodności.

Żylaki powrózka nasiennego

Jest to najczęstsza z przyczyn męskiej niepłodności, stwierdzana aż w 40 % przypadków. Nieprawidłowe poszerzenia żył powrózka nasiennego powodują zwiększony przepływ krwi, co prowadzi z kolei do spowolnienia produkcji nasienia i zmniejszenia liczby plemników. Jednakże problem ten wyeliminować można prostym zabiegiem, który w zdecydowanej większości przypadków prowadzi do przywrócenia lub poprawienia płodności.

Czynniki zewnętrzne

Te same czynniki, które u kobiet stoją za 20 % przypadków niepłodności, u mężczyzn powodują 30 % i są drugą najczęściej występującą przyczyną niepłodności. Na te 30 % składają się bliżej nieokreślone elementy naszego codziennego trybu życia, diety lub kwestie związane z genetyką. Może warto w końcu zastanowić się nad stanem naszego zdrowia, zwrócić uwagę na poziom stresu i zacząć się zdrowo odżywiać?

Pozostałe

Rzadziej spotykane, lecz wciąż dość powszechne są: wady chromosomalne, niska jakość nasienia czy infekcje narządów płciowych. Każdy z tych czynników odpowiada za 10 % męskich problemów z niepłodnością. Wszystkie one w pewien sposób sprowadzają się jednak właśnie do kwestii jakości nasienia, która może zostać obniżona w kilku kluczowych sprawach: objętość ejakulatu, liczba plemników oraz ich żywotność, etc.

Jeżeli borykasz się z problemem niepłodności, pamiętaj, że twoja męskość nie ucierpi podczas konsultacji ze specjalistą. Jeżeli jednak wciąż nie jesteś przekonany, warto zapoznać się z akcją informacyjną „Sprawdzony mężczyzna – zrób to raz, a dobrze” powstałą z inicjatywy Medicover i InviMed.

 

Inforafika

Inforafika

 

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stany zapalne pochwy, a aktywność seksualna

Świąd i pieczenie pochwy, nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych i dyskomfort podczas kontaktów intymnych to objawy wskazujące na obecność stanu...

Zamknij