Jak nastawić wybity palec?

Wybicie palca jest to uraz, który w medycynie określa się zwichnięciem paliczków. Dochodzi do niego w wyniku działania dużej siły, najczęściej przy wykonywaniu codziennych czynności. Uraz ten charakteryzuje się tzw. podwichnięciem, polegającym na tymczasowym oderwaniu paliczka od głowy stawowej w okolicach kości śródręcza. W przypadku, gdy doszło do wybicia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, najlepiej z ortopedą. Nie zaleca się nastawiania palca samodzielnie, gdyż może to skutkować nieodwracalnym zniekształceniem.

Jakie są objawy wybitego palca?

Wybity palec daje bardzo podobne objawy jak jego złamanie. Dlatego też w diagnostyce tego urazu wykorzystuje się badanie rentgenowskie. Do standardowych symptomów zwichnięcia paliczków należy zaliczyć: silny ból w obrębie stawu, opuchlizna, nienaturalne wykrzywienie palca oraz niemożność swobodnego nim poruszania. W przypadku ciężkich uszkodzeń przy wybiciu pojawia się także krwiak. Niekiedy urazowi temu towarzyszy uszkodzenie nerwów, co objawia się: bladością, oziębieniem i drętwieniem. W takim przypadku wybicie może skutkować martwicą palca.

Jak zmniejszyć opuchliznę?

Dobrym sposobem na zmniejszenie opuchlizny, powstałej wskutek wybicia palca jest stosowanie kompresów z octu. Można wykonywać również okłady z zimnego lodu, a także nałożyć na palca opatrunek uciskowy. Skutecznym rozwiązaniem na obrzęk przy zwichnięciu paliczków jest również zakup medycznego sprayu chłodzącego lub maści, która dodatkowo złagodzi ból. W celu zmniejszenia opuchlizny można zastosować także okłady żelowe.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest chłoniak?

Chłoniak to nowotwór w układzie limfatycznym. Najczęściej powoduje powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie zależy od tego czy chłoniak jest złośliwy czy...

Zamknij