Nerwica lękowa – jak leczyć?

Nerwica lękowa to zaburzenie emocjonalne powodujące silny lęk odnośnie wydarzeń z życia. Objawy towarzyszące chorobie to depresja, migreny, zaburzenia seksualne i bezsenność. Leczenie nerwicy lękowej opiera się na psychoterapii, a w cięższych przypadkach stosuje się inhibitory serotoniny i noradrenaliny.

Co to jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to zaburzenie emocjonalne, które przejawia się natrętnymi myślami wprowadzającymi chorego w stan lęku. Osoby dotknięte chorobą wiedzą, że ich objawy są wytworem psychicznym, jednak mimo to nie potrafią sobie z tym poradzić. Choroba powoduje też zaburzenia fizyczne, takie jak niewłaściwa praca narządów. Nerwica lękowa zwykle jest wynikiem traumy lub niezaspokojenia podstawowych potrzeb w dzieciństwie. Bezpośrednią przyczyną choroby jest zaburzenie wydzielania serotoniny i noradrenaliny.

Objawy nerwicy lękowej

Nerwica lękowa objawia się jako lęk odnośnie aktualnych wydarzeń lub lęk bez konkretnej przyczyny. Obiektem wywołującym atak paniki mogą być przedmioty, zwierzęta lub czynności (np. podróż samochodem). Gdy choroba otrzymuje się przez dłuższy czas (kilka miesięcy), to towarzyszą jej objawy somatyczne. Główne skutki fizyczne nerwicy lękowej to:
• bóle głowy, żołądka, serca,
• drżenie kończyn,
• uderzenie gorąca,
• zaburzenia seksualne,
• problemy z równowagą,
• wymioty,
• bezsenność.

Nerwica lękowa – jak z nią walczyć?

Leczenie nerwicy lękowej opiera się na psychoterapii. Podczas spotkań z psychoterapeutą chory uczy się, aby nie poddawać się atakom lęku oraz jak zmienić negatywne schematy myślowe. Celem terapii jest uświadomienie podłoża lęku oraz nauka wraz z psychologiem innych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach lękowych. Osoby z nerwicą lękową są często nieufni, więc niezmiernie istotna jest głęboka relacja z terapeutą oparta na zaufaniu. W przypadku ciężkich objawów choroby konieczne jest wsparcie lekami farmakologicznymi, głównie inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje szczepionka 5w1?

Szczepionka 5w1, nazywana również szczepionką 5-walentną, to rodzaj szczepionki skojarzonej, która jest płatną opcją dla pojedynczych refundowanych szczepionek. Zastrzyki przepisywane...

Zamknij