Nowoczesne metody walki z niepłodnością

Coraz więcej osób boryka się z niepłodnością. O problemie można mówić, jeśli ciąża nie pojawia się przez rok pomimo braku antykoncepcji. Na szczęście nowoczesna medycyna dostarcza wielu skutecznych rozwiązań, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.

Po pierwsze – kontakt z lekarzem

Podjęcie decyzji o wyborze metody leczenia niepłodności należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Przed wizytą konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań, które pozwolą właściwie zdiagnozować przyczyny problemu. Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą zaburzenia hormonalne, a w przypadku mężczyzn nieprawidłowe parametry nasienia. Inne istotne czynniki to infekcje narządów płciowych, które mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, choroby np. endometrioza, czy zespół policystycznych jajników, a także nieprawidłowości w budowie narządów płciowych.

W zależności od przyczyn niepłodności lekarz specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najprostszą metodą jest inseminacja. Polega ona na wybraniu najbardziej sprawnych plemników i wprowadzeniu ich bezpośrednio do macicy. Jest to metoda stosowana m.in w przypadkach, gdy plemniki mają trudności z przebyciem szyjki macicy. Jeśli przyczyną niepłodności są słabe parametry nasienia, można wykorzystać nasienie pochodzące od dawcy.

Nowoczesna technologia w służbie płodności

Bardziej inwazyjną metodą jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Jest stosowane w przypadku takich problemów jak zrosty w jajowodach, obniżona rezerwa jajnikowa, czy endometrioza. W takim przypadku komórka jajowa zostaje zapłodniona poza organizmem kobiety. W drugim lub trzecim dniu po zapłodnieniu zarodki umieszcza się w macicy kobiety. Decyzję o zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego zazwyczaj podejmuje się, jeśli dotychczas stosowane metody, takie jak inseminacja, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego ilość podejmowanych prób zależy przede wszystkim od stanu zdrowia oraz stopnia determinacji pacjentów. Zabiegi mogą być wykonywane w odstępie kilku miesięcy. W niektórych sytuacjach warto wziąć pod uwagę skorzystanie z komórek jajowych, zarodków lub plemników pochodzących z banku. Niestety pomimo ciągłego rozwoju medycyny oraz rosnącej skuteczności niektóre pary muszą rozważyć także adopcję lub rezygnację z planów posiadania potomstwa.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozpoznać depresję?

Każdy z nas częściej lub rzadziej ma kiepski nastrój, nic go nie cieszy albo nie ma energii do działania. Jednak...

Zamknij