Bezinwazyjna diagnostyka Zespołu Downa, Edwardsa i Patau

Przyszłe mamy, które chciałyby sprawdzić ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Edwardsa i Patau teraz mogą odetchnąć z ulgą. Na rynku jest już bowiem test NIFTY. Dzięki niemu można bezpiecznie i z dużą pewnością zdiagnozować wystąpienie trzech najczęstszych wad rozwojowych płodu.

NIFTY to jeden z najnowszych testów prenatalnych. Warto wiedzieć, że na świecie tego typu badania są znane i z powodzeniem stosowane już od co najmniej kilku lat. Skuteczność NIFTY wynosi 99%  – blisko tyle co amniopunkcja. Najważniejsze jest jednak to, że jest on w 100% bezpieczny dla płodu. Przeciwwskazaniem do jego wykonania nie jest nawet ciąża zagrożona.

Family expecting new baby

Jak działa test NIFTY?

Test NIFTY dla samej pacjentki w praktyce nie różni się zbytnio od zwykłej morfologii. Musi ona umówić się na badanie, przyjść do placówki medycznej, gdzie położna lub lekarz pobiera krew z żyły odłokciowej. Następnie wypełniany jest specjalny formularz, a próbki odbierane są kurierem i transportowane do laboratorium. Na wynik oczekuje się około 2 tygodni.

W laboratorium z krwi matki izolowane jest tak zwane wolne DNA. W jego skład wchodzi zarówno materiał genetyczny matki jak i dziecka.  Test NIFTY wykorzystuje innowacyjną metodę zwaną jako Sekwencjonowanie Nowej Generacji.  Jest ona niezwykle dokładna, przez co możliwe jest skrupulatne przeanalizowanie DNA dziecka pod kątem wystąpienia jednej z trzech wspomnianych wyżej trisomii.

Pacjentka może wykonać test NIFTY już w 12 tygodniu ciąży – decydujący jest w tym przypadku wiek ciąży z USG.  Jeśli okaże się, że w jej krwi jest za mała ilość DNA płodu nic nie ryzykuje.  Materiał zostanie od niej pobrany powtórnie bez dodatkowych kosztów. Zaleca się w tym przypadku zachowanie 2 tygodniowego odstępu pomiędzy kolejnymi pobraniami.

Ważne: Test NIFTY nie jest jednoznaczny z amniopunkcją. Badanie to służy jedynie do wykrywania trzech najczęściej występujących wad rozwojowych płodu: Zespołu Downa, Edwardsa i Patau, nie zaś wszystkich anomalii.

Kto powinien wykonać test NIFTY?

Test NIFTY tak naprawdę może bez problemu wykonać każda ciężarna bo nie niesie on ze sobą żadnego ryzyka utraty ciąży. W szczególności polecany jest jednak przyszłym mamom, które przekroczyły 35 rok życia oraz tym, które urodziły już dziecko obciążone wadą genetyczną. Jest to także dobre badanie przesiewowe w przypadku dzieci, u których występuje podejrzenie rozwoju Zespołu Downa, Edwardsa i Patau, a ich mamy chciałyby uniknąć amniopunkcji oraz przy ciążach zagrożonych.

baby girl 2

Jedyny test na rynku z gwarancją dla pacjentki

Test NIFTY jest również jedynym badaniem na rynku, w przypadku którego pacjentka jest ubezpieczona na wypadek wydania błędnego rezultatu. Jeśli laboratorium nie stwierdzi rozwoju Zespołu Downa, Edwardsa lub Patau, a dziecko urodzi się obciążone jedną z tych wad przysługuje jej wypłata odszkodowania w wysokości ok. 96 tys. złotych. W przypadku wyniku pozytywnego może z kolei ubiegać się o zwrot części kosztów amniopunkcji.

Więcej informacji o teście NIFTY…

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Słodzik z aspartamem to bardzo dobry wybór

By uzyskać słodki smak, nie trzeba używać cukru. Istnieje wiele innych sposobów na posłodzenie. Należy do nich aspartam, czyli sztuczna...

Zamknij