Nowy zachodni trend – ospa party

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, niektórzy nadal wierzą w mity i przesądy dotyczące zdrowia. Za jeden z nich uważane jest ryzykowane ospa party. Zamierzeniem organizatorów takich imprez jest wzajemne zarażanie się dzieci wirusem ospy. Przesądni rodzice uważają, że ospa, to choroba, którą obowiązkowo musi przejść każdy kilkulatek. Dzieci spotykają się na kinderbalach, gdzie mają okazję zajadać smakołyki ze wspólnych naczyń i bawić się, tak aby kontakt fizyczny był możliwie najbliższy. Strach przed powikłaniami ospy w dorosłym wieku nie może być usprawiedliwieniem dla ryzyka ospa party.

Pomysłodawcy tej praktyki z pewnością nie zdają sobie sprawy z tego jakie ryzyko niesie ospa party. Każdy organizm może inaczej zareagować na nieobliczalny wirus jakim jest ospa wietrzna. Inicjatorami takich przyjęć są Amerykanie, którzy wpadli nawet na pomysł przesyłania pocztą zainfekowanych koców, ubranek, lizaków czy smoczków. W Wielkiej Brytanii spotkano się z sytuacją tworzenia na portalach społecznościowych wydarzeń promujących udział w ospa party.

Ryzykowne ospa party

Lekarze nie kryją oburzenia. Ryzyko ospa party, to  przede wszystkim bakteryjne zakażenia skóry. Ospa wietrzna może powodować powstanie ropni lub szpetnych blizn. Rodzicie, którzy nie wiedzieli co to ryzyko ospa party pożałowali swoich decyzji, gdy stan skóry ich dziecka wymagał konsultacji z chirurgiem.

Najpoważniejsze powikłania

Do najgroźniejszych powikłań należy zaliczyć zaplenia płuc, zapalenia mózgu oraz obniżenie odporności. Dzieci mogą mieć również zaburzenia równowagi. Światowa Organizacja Zdrowia ostro skrytykowała wirusowe kinderbale, które mogą doprowadzić do powrotu zapomnianych już chorób.

Wybierz bezpieczną szczepionkę

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest szczepionka przeciwko ospie, którą dzieci mogą przyjąć w jednym zastrzyku wraz z panaceum na różyczkę, świnkę i odrę. Troskliwy i świadomy rodzic nie zaryzykuje  zaprowadzając dziecko na ospa party.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kto jest narażony na powikłania wirusa ospy wietrznej?

Przebieg tej choroby w dużym stopniu zależy od tego, co wiesz o ospie wietrznej. Jeśli nie wierzysz w szeroko rozpowszechniane...

Zamknij