Objawy zatrucia gazem

Każdego roku z powodu zatrucia różnego rodzaju gazami życie traci kilkadziesiąt osób. Walkę z tego typu zagrożeniem często utrudnia charakterystyka gazu. Dla przykładu czad, czyli tlenek węgla, jest bezbarwny i bezwonny. Utrudnia to wczesne wykrycie zwiększonego stężenia gazu w powietrzu.

Odpowiednio wczesne wykrycie podniesionego stężenia trującego gazu w powietrzu często jest utrudnione. Wiele zależy od rodzaju gazu, z jakim ma się do czynienia – niektóre są bezbarwne, inne bezwonne, czad łączy obie te cechy. Z tego powodu najskuteczniejsze w wykrywaniu i alarmowaniu o zagrożeniu są czujniki gazu. Występują w wersjach samodzielnych, ale można je także zainstalować w istniejącej już instalacji monitorującej lub alarmującej.

Rodzaje niebezpiecznych gazów

Trujące gazy dzieli się na dwie główne grupy pod względem wpływu na organizm. Pierwszą grupą są gazy prowadzące do uszkodzenia białek – gazy drażniące. Poza działaniem na drogi oddechowe, przedostają się do krwioobiegu także przez spojówki i błony śluzowe. Należą do nich między innymi chlor, amoniak i fosgen. Drugą grupą są gazy duszące. Zmniejszają wchłanialność tlenu. Przykładami takich gazów są tlenki węgla (np. czad), wodór, hel i metan.

Jakie są objawy zatrucia gazem?

Wykrycie ulatniającego się gazu może być problematyczne. Tylko nowoczesne urządzenia, takie jak czujniki gazu, są w stanie odpowiednio wcześnie sygnalizować zagrożenie. Bez względu na to, czy wykorzystuje się takie zastosowania, nie powinno się bagatelizować pierwszych symptomów podtrucia. Do najczęściej występujących objawów zatrucia gazem należą między innymi bóle i zawroty głowy, nudności i biegunka, a także uczucie otępienia i zaburzenia równowagi. Bezpośrednio po uruchomieniu alarmu lub zaobserwowaniu chociaż części objawów należy dokładnie przewietrzyć mieszkanie i je opuścić. W przypadku nieustąpienia złego samopoczucia należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe ( pod numerem 999 lub 112) i pogotowie gazowe – telefon alarmowy 992.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia gazem

Podejrzewając zatrucie gazem, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, a także opuścić mieszkanie. Pierwsza pomoc w takich przypadkach głównie polega na zapewnieniu dostępu do świeżego powietrza, a także częstym sprawdzaniu – i w razie potrzeby podtrzymywania – czynności życiowych. Należy pamiętać, że zatruciu może towarzyszyć utrata przytomności. Konieczne jest wtedy ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kalorii spalają dyscypliny olimpijskie?

Sporty drużynowe, boks i pływanie wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację i - w porównaniu z innymi dyscyplinami - spalają najwięcej kalorii....

Zamknij