Obuwie ortopedyczne dla dzieci

Obuwie ortopedyczne koryguje zniekształcenia stóp, takie jak stopa końsko-szpotawa, koślawa bądź odwrócona. O jego rodzaju powinien zadecydować lekarz. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i estetykę butów.

Czym jest obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne jest wykorzystywane w rehabilitacji dzieci cierpiących na wrodzone deformacje stopy. Pomagają leczyć takie schorzenia, jak:

 1. wrodzona szpotawość śródstopia,
 2. szpotawość pięty,
 3. szpotawość stępu,
 4. stopa końsko-szpotawa,
 5. stopa koślawa,
 6. stopa piętowa,
 7. stopa odwrócona,
 8. stopa przywiedziona,
 9. odwiedzenie śródstopia,
 10. koślawość kości skokowej,
 11. tyłostopie.

Obuwie ortopedyczne może też pomóc wyrównać skrócenie kończyny dolnej. Buty połączone z ortezą stabilizują stawy i są stosowane np. u dzieci ze skłonnością do skręceń stawu skokowego dolnego. Specjalna konstrukcja obuwia ma na celu wygodne podparcie stopy i ochronę stóp z utrwalonym zniekształceniem. Zapobiega też pogłębianiu się istniejących deformacji i zapewniają korygowanie odwracalnych zniekształceń stopy. Tego typu buty można kupić m.in. w sklepach zawierających sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, np. ortopedycznych. Warto wiedzieć, że u pacjentów z nieutrwalonym koślawym lub szpotawym ustawieniem stopy i obniżonym sklepieniem podłużnym nie ma konieczności stosowania obuwia ortopedycznego. Zamiast niego wystarczające będą wkładki, które wkłada się do zwykłych butów.

Jak wybrać obuwie ortopedyczne dla dziecka?

Obuwie dla dzieci z deformacjami stopy powinien dobrać lekarz. To on zadecyduje, jaki rodzaj będzie odpowiedni i zapewni najszybszą oraz najtrwalszą rehabilitację. Najczęściej wybierane są modele na płaskiej, szerokiej podeszwie. W specjalistycznych sklepach dostępne są buty z wkładką ortopedyczną i buty pełne. Przy zakupie modelu zawierającego wkładkę należy zwrócić uwagę na to, aby pięta dziecka mocno przylegała do buta. Ważne jest też, aby zapiętek był wysoki i odpowiednio usztywniony, co zapobiegnie jego deformacji. Wielu producentów obuwia ortopedycznego dodatkowo wzmacnia je na pięcie, aby można do niego było bez problemu włożyć wkładkę. Dostępne są różne modele butów zmniejszających lub likwidujących deformacje stopy. Warto więc wybrać takie, które oprócz swej podstawowej funkcji są dobrej jakości i podobają się dziecku. Dzięki temu będzie je chętniej nosiło.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zasady zdrowego odchudzania

  Zdrowa dieta powinna obfitować w witaminy i minerały. Warto jeść mniej i częściej. Najlepiej zrezygnować ze słodzonych napojów i...

Zamknij