Odpowiadamy na pytanie, kim jest urolog

W życiu spotykają nas różne problemy zdrowotne. Niektóre wynikają z naszych złych zachowań, które prowokują zmiany przyczyniające się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Inne są efektem pecha, przypadkowego zdarzenia. Dotyczy to również układu moczowo-płciowego.

Specjalista od schorzeń układu moczowo-płciowego

To bardzo wstydliwy temat – zwłaszcza dla panów. Coraz częściej słyszy się o ich problemach seksualnych, przeroście prostaty. Wielu mężczyzn w coraz młodszym wieku nie może osiągnąć erekcji tak szybko lub/i tak często, jakby tego chcieli. To generuje różnego rodzaju problemy – także te w relacjach damsko-męskich. Panowie wstydzą się jednak o tym mówić, ponieważ niezdolność osiągania wzwodu godzi w ich męskość.

Problemy z układem moczowo-płciowym dotykają także panie. W ich przypadku to głównie nietrzymanie moczu i zapalenie pęcherza. Kobiety jednak mniej wstydzą się rozmowy z lekarzem na te tematy. Pewnie wynika to z tego, że rozważne i dbające o siebie panie regularnie odwiedzają ginekologa, dlatego są przyzwyczajone mówić o sprawach związanych z intymnymi narządami.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zmagające się z problemami układu moczowo-płciowego pomocy mogą szukać u urologa. To lekarz wyspecjalizowany w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń związanych z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych i wydalniczych. Tak właśnie należy odpowiadać, gdy ktoś zapyta nas, kim jest urolog.

Czego nie należy bagatelizować?

Przykładem przypadłości, która kwalifikuje się do odwiedzenia specjalisty z tej dziedziny, jest zapalenie gruczołu krokowego zwanego też prostatą. Ten położony tuż za pęcherzem moczowym gruczoł wielkości kasztana posiada każdy osobnik płci męskiej. Jego fizjologiczną rolą jest wytwarzanie substancji składowej spermy zapewniającej plemnikom warunki do przeżycia.

Zapalenie stercza jest bardzo często występującym schorzeniem. Objawia się bólem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu oraz zaburzeniami mikcji, czyli osłabieniem strumienia moczu, częstym jego wydalaniem, uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza mimo silnego parcia. Mężczyzna może też odczuwać ból w trakcie wytrysku, dyskomfort i ból w rejonie prącia i jąder, promieniujący do pleców, odbytu i moszny ból nad spojeniem łonowym.

Może się też pojawić gorączka i symptomy charakterystyczne dla grypy. Dzieje się tak w razie bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego (w sumie wyróżnia się pięć typów tego schorzenia, które mają różne podłoże).

Jeśli mężczyzna zaobserwuje te objawy, musi zgłosić się do specjalisty. Ustali on, czy nie są one znacznie poważniejszym problemem zdrowotnym. W razie wątpliwości wykona on lub skieruje pacjenta na dodatkowe badania, np. USG, uroflowmetrię.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nieklarowane soczki dla niemowląt

Każda choroba, nawet mało groźna dla zdrowia, osłabia organizm. Aby miał on siłę do walki z infekcją, potrzebne są regularne...

Zamknij