Olejki eteryczne jako naturalne sposoby na katar i przeziębienie

Olejek z drzewa herbacianego, sosnowy czy eukaliptusowy to skuteczny sposób na łagodzenie objawów przeziębienia, takich jak: katar czy ból mięśni i stawów. Olejki eteryczne można wykorzystać do zrobienia domowej inhalacji, rozpylenia w kominku aromaterapeutycznym lub jako dodatek balsamu bądź oliwki do masażu.

 

Aromaterapia a medycyna naturalna

 

Medycyna naturalna to leczenie naturalnymi sposobami, wykorzystujące, np.: ziołolecznictwo, homeopatię, akupunkturę czy bioenergoterapię. Oprócz ziół, masaży czy energii w lecznictwie wykorzystuje się również olejki eteryczne. Aromaterapia to leczenie zapachem, który dociera do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe lub skórę. Olejki eteryczne wykazują lecznicze właściwości, dlatego często są wykorzystywane jako naturalny sposób na przeziębienie.

 

Olejki eteryczne a domowa inhalacja na przeziębienie

 

Naturalne olejki eteryczne można kupić w sklepie zielarskim, aptece, drogerii czy za pośrednictwem Internetu. Domowe inhalacje pomagają udrożnić zatkany nos i pozbyć się wodnistego kataru, a także złagodzić podrażnienia skóry wokół nosa wywołane częstym korzystaniem z chusteczek higienicznych. Aby wykonać inhalację, potrzeba jedynie miski z gorącą wodą oraz czystego ręcznika. Do wody wystarczy wlać kilkanaście kropel olejku zapachowego (ok. 15), pochylić się delikatnie nad miską i zakryć głowę ręcznikiem. Inhalacja na przeziębienie nie powinna trwać dłużej jak 10 minut. Podczas terapii wystarczy spokojnie wdychać parę wodną nosem, a wydychać ustami. Osoby, które źle znoszą gorące inhalacje parowe, mogą raz na jakiś czas, schłodzić twarz chłodną wodą. W leczniczej aromaterapii najczęściej wykorzystuje się olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy oraz sosnowy.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego

 

Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jest on skutecznym sposobem na katar, uciążliwy kaszel oraz zapalenie gardła.

 

  • Olejek lawendowy

 

Olejek lawendowy działa przeciwbólowo i łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Zapach lawendy dodatkowo uspokaja, ułatwia zasypianie i poprawia złe samopoczucie.

 

  • Olejek eukaliptusowy

 

Olejek eukaliptusowy wykazuje silne właściwości dezynfekujące, dlatego rozpylony w powietrzu oczyszcza je i eliminuje znajdujące się w nim bakterie. Eukaliptus działa również antywirusowo, dlatego olejek eteryczny powszechnie stosowany jest jako wsparcie leczenia uporczywego kataru i kaszlu.

 

  • Olejek sosonowy

 

Olejek sosonowy sprawdza się w leczeniu kaszlu, ponieważ działa wykrztuśnie. Inhalacja z dodatkiem olejku eterycznego udrażnia zatkany nos, ułatwiając tym samym oddychanie a także złagodzi ból gardła.

 

Olejki eteryczne na ból mięśni i stawów

 

Olejki eteryczne, takie jak: olejek eukaliptusowy, goździkowy, herbaciany, rozmarynowy czy imbirowy, można wykorzystać do rozgrzewającego masażu ciała, jako dodatek do oliwki. Zabieg z wykorzystaniem leczniczych olejków skutecznie łagodzi uporczywe bóle mięśni i stawów, które bardzo często towarzyszą przeziębieniu. Kilka kropel olejku zapachowego można również dodać do gorącej kąpieli.

 

Kominek armoaterapeutyczny

 

Kominek armoaterapeutyczny to najprostszy sposób na wykorzystanie dobroczynnych właściwości olejków eterycznych. Wystarczy kilka kropel zapachowej substancji wlać do zbiorniczka z wodą i poczekać, aż pod wpływem ciepła świeczki, pomieszczenie wypełni się orzeźwiającym zapachem.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy powinno się wykonać badania na nietolerancje pokarmowe? Interpretacja wyników

Badania na nietolerancje pokarmowe powinno się wykonać w sytuacji podejrzenia związku pomiędzy dolegliwościami a pokarmami. Niezdiagnozowane nietolerancje pokarmowe mogą prowadzić...

Zamknij