Opryszczka na ustach – czy łatwo jest się zarazić opryszczką wargową

Opryszczka wargowa jest zaraźliwa. Za jej występowanie odpowiedzialny jest wirus HSV-1, który w uśpionej postaci może nie powodować żadnych dolegliwości przez tygodnie, miesiące a nawet lata. Największe ryzyko zarażenia się wirusem opryszczki wargowej następuje, gdy dochodzi do pękania pęcherzyków na skórze osoby chorej, choć zdarza się, że istnieje nawet na etapie gojenia się przypadłości.

 

Opryszczka na ustach – kiedy się pojawia?

 

Wargowa opryszczka to przypadłość, którą wywołuje wirus HSV-1, który jak raz przedostanie się do ludzkiego organizmu, pozostaje w nim już do końca życia człowieka. Do zarażenia się drobnoustrojem u większości populacji dochodzi już w okresie dzieciństwa, np. przez członków rodziny czy rówieśników w przedszkolu lub w szkole. Wirus HSV-1 może przebywać w ludzkim ciele w postaci uśpionej nawet wiele lat, nie powodując przy tym żadnych niepokojących objawów. Aby się uaktywnić, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Do najczęstszych czynników ryzyka wystąpienia opryszczki na ustach należą, np.: okres przeziębienia i grypy, osłabienie organizmu spowodowane stresem czy przepracowywaniem się, dieta uboga w składniki odżywcze, miesiączka, nadmierna ekspozycja na słońce bądź wyziębienie ciała.

 

Zimno na ustach – objawy zarażenia

 

Wirus opryszczki w uśpionej postaci nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak w przypadku, gdy się już uaktywni, w pierwszej kolejności powoduje lekkie napięcie i zaczerwienienie skóry, która zaczyna swędzieć lub piec. Na ustach pojawia się niewielka grudka, która stopniowo napełnia się płynem surowiczym i pęka. Zdarza się, że z pęcherza na ustach wydobywa się również ropa. Po około tygodniu, od wystąpienia pierwszych objawów opryszczki, zmiany na skórze zaczynają wysychać, a powstałe strupki samoczynnie odpadają, nie pozostawiając zwykle żadnych nieestetycznych znamion oraz blizn.  Przy stosowaniu odpowiednich metod leczenia opryszczki, problem powinien zniknąć po ok. 10 dniach, a jeżeli tak się nie dzieje, należy udać się do lekarza.

 

Opryszczka wargowa – czy można zarazić się od innych?

 

Największe ryzyko zarażenia się opryszczką występuje w czasie, gdy pęcherze na ustach zaczynają pękać. Wirus HSV-1 przenosi się bowiem w wydzielinie pęcherzykowej, dlatego tak łatwo można się nim zarazić, głównie przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej bądź jej błonami śluzowymi. Do zarażenia może dojść, np. poprzez pocałunek, używanie wspólnych maszynek do golenia, ręczników czy korzystania z tych samych sztućców czy szklanek. Ze względu na wysoką zaraźliwość wirusa, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, które zwykle polegają na unikaniu kontaktu z osobami chorymi oraz ich osobistymi rzeczami (ręczniki, maszynki do golenia, sztućce), a także restrykcyjnym przestrzeganiu higieny. Dotykanie zmienionych chorobowo miejsc, zwłaszcza w czasie pękania pęcherzyków, grozi rozprzestrzenieniem się wirusa na twarzy.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ebola, realne zagrożenia

AIDS, ebola, polio, wścieklizna, mukowiscydoza, toczeń, astma - to choroby, które cały czas zabijają. Na niektóre z nich wynaleziono już...

Zamknij