Ospa party ryzyko

Impreza z ospą w tle? Choć brzmi to nieco makabrycznie, okazuje się, że nie jest to fikcja, tylko rzeczywistość, która powoli staje się popularna także w Polsce. Ospa party to specyficzne imprezy dla dzieci, które przy okazji dobrej zabawy, mają na celu zarażenie dzieci wirusem ospy.

W USA ospa party jest na porządku dziennym od dawna. U nas dopiero od kilku lat panuje taka moda, z której wielu rodziców chętnie korzysta. Rodzice wychodzą z prostego założenia – lepiej, jeśli dziecko przejdzie ospę we wczesnych latach życia. Dzięki temu nie będzie musiało obawiać się ospy w przyszłości. Motywacja na pierwszy rzut oka jest słuszna – w dzieciństwie ospa nie jest poważną chorobą, w wieku późno nastoletnim i dorosłym ryzyko komplikacji i powikłań drastycznie wzrasta. Jednak w rzeczywistości nie jest to tak oczywiste. Gdy idziemy na ospa party – ryzyko zachorowania jest ogromne. A pewność, że nie będzie powikłań żadna.

Powikłania po ospa party

Rodzice chętnie uczestniczą w ospa party. Powikłania, które mogą pojawić się, są jednak lekceważone lub pomijane. Tymczasem mogą być one różne. Najczęstsze to przede wszystkim zakażenia skóry, osłabienie odporności, problemy z gojeniem się pęcherzyków. Mogą być też jednak dużo poważniejsze, jak na przykład zapalenie opon mózgowych. A przecież żaden rodzic nie narazi świadomie swojego dziecka na tak straszną i groźną w skutkach chorobę. Czy idąc na ospa party bierzemy pod uwagę ryzyko takich powikłań? Najczęściej nie, a szkoda.

Czy warto iść z dzieckiem na ospa party?

Lekarze są w kwestii ospa party stosunkowo zgodni. To prawdziwa rosyjska ruletka. W kilkunastu czy kilkudziesięciu przypadkach złapana na dziecięcej imprezie ospa faktycznie przebiegnie lekko i bez żadnych komplikacji. Jednak w jednym na kilka czy kilkadziesiąt przypadków może się okazać, że powikłania utrudnią powrót do zdrowia. Żaden rodzic nie ma gwarancji, czy akurat jego dziecko nie będzie tym pechowcem. I czy ospa party nie zakończy się w jego przypadku poważnymi powikłaniami, pobytem w szpitalu i utratą zdrowia.

Ospa party nie jest więc warte ryzyka, jakie za sobą niesie. Żyjemy przecież w czasach, gdy istnieją niemal stuprocentowo skuteczne szczepionki przeciwko ospie. Zamiast więc na ospa party, warto wybrać się do przychodni i zaszczepić dziecko. Tutaj ryzykiem jest jedynie strach przed igłą i odrobina stresu podczas podawania szczepionki. A spokój, jaki maluch zyska na całe życie? Jest bezcenny.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z chorobami?

  Życie nie jest usłane różami. Bardzo często napotykamy w nim różne przeszkody, które mniej lub bardziej dają się nam...

Zamknij