Ostre zapalenie ucha środkowego

Narząd słuchu, tak ważny dla każdego człowieka, narażony jest na szereg czynników mogących prowadzić do komplikacji zdrowotnych i zaburzeń związanych z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Jednym z najczęstszych problemów związanych ze słuchem jest ostre zapalenie ucha środkowego. Główne dolegliwości związane z tym problem to ból oraz upośledzenie słuchu. Ból, początkowo niewielki, z czasem nasila się, aż wreszcie przybiera postać dolegliwości poważnie utrudniającej normalne funkcjonowanie.

Ostre zapalenie ucha środkowego może przybierać różną postać. Stan zapalny może zaatakować wszystkie części anatomiczne wchodzące w skład ucha środkowego, jak też jego niektóre elementy: trąbkę słuchową lub jamę bębenkową. Niekiedy ból może być mylony z bólem zęba, dlatego też specjalistyczne kursy stomatologiczne także zwracają szczególną uwagę na tego typu przypadki. Przyczyną wystąpienia stanu zapalnego mogą być infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Najczęściej na zapalenie ucha środkowego cierpią dzieci, problem tej jednak może dotknąć również osoby dorosłe. Brak leczenia stanu zapalnego może prowadzić do dalszych, o wiele poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Do najpoważniejszych konsekwencji zaniedbań należą takie choroby, jak zapalenie opon mózgowych oraz porażenie nerwu twarzowego.

Aby uniknąć takich komplikacji w przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy udać się możliwie jak najszybciej do lekarza, ponieważ być może jest to objaw jednej z poważniejszych chorób takich jak przykładowo toczeń rumieniowaty układowy, który jako choroba autoimmunologiczna zaczyna atakować zdrowe komórki własnego ciała. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że to kolejne zaostrzenie zapalenia ucha środkowego warto wybrać się do lekarza -tylko on może pomóc w walce z tą przykrą dolegliwością, zapisując odpowiednie antybiotyki oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W niektórych przypadkach niezbędne staje się wykonanie zabiegu, polegającego na przecięciu błony bębenkowej.

Author:

Share This Post On