Otyłość wśród dzieci to coraz poważniejszy problem

 

Świat zmienia się nieustannie, a wraz z nim ewoluują nasze postawy, zwyczaje, przyzwyczajenia. Pod wpływem różnych czynników zaczynamy inaczej jeść, inaczej żyć, sięgamy po nowe produkty spożywcze. Zachodzące procesy nie zawsze mają tylko pozytywne skutki.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

 

Ambiwalencja poczynań ludzkości występuje praktycznie od zarania dziejów. Istnieją przypadki, że wynalazki poczynione w słusznej sprawie, dla dobra ludzkości, z czasem zostały wykorzystane przeciw niej. Naczelnym przykładem jest dynamit Tomasa Edisona czy rozszczepienie atomu, które zostało wykorzystane do stworzenia bomby atomowej.

W XX wieku powstało wiele wynalazków, które korzystnie wpłynęły na komfort życia ludzi, możliwość komunikowania się między sobą. Powstały nowe formy rozrywki. Żywność stała się bardziej dostępna. To wszystko sprawiło, że ludzie stali się bardziej wygodni. Z lenistwa i wygody redukowali swoją aktywność fizyczną.

Efektem tego jest epidemia otyłości. Najpierw dotyczyła ona głównie dorosłych, ale teraz coraz częściej mówi się o grubych dzieciach. Jak to możliwe? Swoim zachowaniem, dokonywanymi wyborami rodzice przekazują pewne wzorce swoim potomkom. Ci ostatni znajdują się także pod wpływem różnorakich bodźców płynących głównie z mediów, które lansują wiele niezdrowych i przyczyniających się do nadwagi produktów: słodyczy, słonych przekąsek, tłuszczów zwierzęcych, produktów mocno przetworzonych zawierających masę cukru, soli, konserwantów, barwników i polepszaczy.

Żywienie się nimi doprowadza do sytuacji, w której młodzi ludzie już w wieku szkolnym są poważnie zagrożeni ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Medycyna XXI wieku ma spore możliwości

  Szczepionki przeciw groźnym chorobom, leki hormonalne, beta-blokery poprawiające kondycję serca – to przykłady osiągnięć medycyny ostatnich kilkunastu i kilkudziesięciu...

Zamknij