Pieluszkowe zapalenie skóry to przykra przypadłość

Zanim dziecko stanie się dorosłym człowiekiem, przeżyje wiele mniejszych i większych dolegliwości, chorób. Do tych mniej groźnych, choć uporczywych i bardzo uprzykrzających życie, należy zapalenie skóry wywołane… pieluszkami.

Przyczyny zapalenia skóry u niemowlaków

 

Pieluszki mogą prowadzić do patologicznych zmian skórnych. Wszystko przez mocz i kał, czyli produkty wydalnicze, jakie mają gromadzić te artykuły higieniczne. Pieluszki mają jednak ograniczoną chłonność. Jeśli rodzice zwlekają z wymianą zabrudzonych pieluch, narażają skórę pociechy na kontakt z drażniącymi substancjami zawartymi w moczu i kale.

Niekiedy podrażnienia są efektem zbyt ciasnego zakładania pieluch. Czasem bywa tak, że zmiany skórne pojawiają się w wyniku kontaktu z czynnikiem uczulającym obecnym w pieluchach. Inną przyczyną prowadzącą do zaczerwień, rumienia i pęcherzy są niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne.

Czego nie podawać

Produkty te zamiast sprzyjać zdrowiu bobasa, szkodą mu. Wazelina zmniejsza przepuszczalność i chłonność pieluch. Tlenek cynku wysusza skórę, czyni bardziej szorstką i w efekcie naraża ją na otarcia powstające w trakcie tarcia nóżek o materiał pieluchy.

Wszystko to naraża dziecko na pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono delikatnym zaczerwienieniem. Ma ono postać plam albo rozsianych na pewnym obszarze punkcików. Później skóra zaczyna się łuszczyć i zaczyna puchnąć. Uszkodzeniu ulegają kolejne warstwy naskórka. Pojawiają się pęcherze, które pękają. Tak do organizmu przenikają bakterie wywołujące pieluszkowe zapalenie skóry.

Czy istnieje skuteczna broń? Zdaniem pediatrów jest nią płynny preparat ochronny w formie atomizera. Po nałożeniu (spryskaniu) wysycha w 30 s, tworząc elastyczną powłokę izolującą skórę od moczu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Można zapobiegać odpieluszkowemu zapaleniu skóry

Dobro dziecka leży na sercu każdemu rodzicowi, którzy robią wszystko, aby ich pociechy rozwijały się prawidłowo. Starają się im zapewnić...

Zamknij