Pierwsza pomoc przy skręceniu

Po skręceniu stawu warto postępować według tzw. zasady RICE. Obejmuje ona odpoczynek (rest) i zastosowanie lodowych kompresów (ice). Kolejne dwie zasady to uciśnięcie miejsca urazu (compression) oraz uniesienie kończyny powyżej poziomu serca (elevation).

Jak rozpoznać skręcenie stawu?

Skręcenie stawu to uraz, który polega na uszkodzeniu miękkich tkanek stawu. Odpowiadają one za utrzymanie go w prawidłowej pozycji. Należą do nich: więzadła, chrząstki oraz torebki stawowe. Może dojść do naciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, a także ich rozerwania. Główny objaw skręcenia to ostry ból, który nasila się podczas prób poruszania się. Dodatkowo może pojawić się obrzęk bądź krwawy wylew w miejscu urazu. Aby zmniejszyć ból, można użyć żelu, np. Voltaren MAX, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Po skręceniu należy zastosować tzw. metodę RICE. Jest to skrót od słów: rest (odpoczynek), ice (lód), compression (kompresja) oraz elevation (uniesienie).

Schłodzenie miejsca urazu

Pierwszą czynnością, którą należy podjąć po rozpoznaniu skręcenia, jest schłodzenie miejsca urazu. Najlepiej zadziała regularne stosowanie okładów co 1,5 godziny. Należy je kłaść na 10-15 minut i powtarzać tę czynność nawet przez 2 dni od wypadku. Użycie lodu sprawi, że krew nie będzie wylewała się z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Dzięki temu obrzęk towarzyszący skręceniu będzie mniejszy, a powrót do zdrowia – szybszy.

Odpoczynek po skręceniu

Osoba, która doznała urazu powinna odpoczywać przez co najmniej 2-3 dni, jeśli chodzi o lekkie skręcenie z naciągnięciem więzadeł. W poważniejszych przypadkach, np. zerwaniu torebki stawowej potrzebny będzie około 6-tygodniowy odpoczynek od większego wysiłku. Po skręceniu warto też rozważyć użycie kul łokciowych, które odciążą uszkodzony staw.

Skręcenie a kompresja

Kompresja ma na celu uciśnięcie zranionego miejsca, dzięki czemu krwawienie będzie zdecydowanie mniejsze. W tym celu należy owinąć staw bandażem elastycznym w czasie pomiędzy stosowaniem kolejnych okładów.

Uniesienie skręconej kończyny

Uniesienie skręconej kończyny powyżej poziomu serca sprawi, że przepływ krwi w stopie będzie zdecydowanie mniejszy. Sprawi to, że obrzęk, który się pojawi również będzie mniejszy.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak walczyć z rozstępami

Rozstępy to przykra pamiątka jaka najczęściej pozostała nam po okresie dojrzewania bądź ciąży. Nieestetyczne pręgi odbierają nam pewność siebie i...

Zamknij