Po zatruciu zęba ból najczęściej ustępuje

Nieodwracalne zapalenie miazgi (najgłębszej warstwy zęba) wywołane np. źle leczoną lub zbagatelizowaną próchnicą powoduje konieczność podjęcia leczenia kanałowego. W takiej sytuacji trzeba oczyścić kanał zęba z ropy. Przy okazji usuwa się też nerwy i komórki krwiotwórcze. Ich pozostawienie grozi nawrotem dolegliwości.

 

Dewitalizacja, czyli uśmiercanie zęba

 

W przypadku zapalenia zaawansowanego stomatolog podejmuje decyzję o zatruciu zęba. Normalnie wystarczy samo wyczyszczenie kanału, ale poważne zmiany chorobowe wymagają podjęcia dodatkowych kroków celem eliminacji drobnoustrojów, jakie nagromadziły się w zmienionym kanale zęba.

Bakterie uśmierca się lekarstwem. Ten etap leczenia kanałowego nazywa się dewitalizacją. To zabieg polegający na uśmiercaniu, tj. pozbawianiu zęba funkcji życiowych, poprzez zniszczenie tkwiącego w nim nerwu przy pomocy trutki. Tą ostatnią jest paraformaldehyd, który ma właściwości toksyczne.

Więcej o dewitalizacji w kontekście leczenia kanałowego można dowiedzieć się z internetu, wpisując hasło „zatrucie zęba ból”. W tym miejscu warto jedynie wspomnieć, że po zaaplikowaniu trutki ząb zwykle przestaje boleć. Nie jest to jednak koniec kuracji!

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jakich przypadkach przeprowadza się szlifowanie zębów u dzieci?

Wzrost zębów u dzieci nie zawsze przebiega tak, jak powinien. Żeby skorygować niedoskonałości rozwojowe, należy wykonać pewne zabiegi. Jednym z...

Zamknij