Popularne choroby płuc – czym jest POChP?

POChP to choroba płuc, która prowadzi do trudności z oddychaniem i zmniejszenia pojemności płuc. Objawem choroby są charakterystyczne duszności, nasilające się po aktywności fizycznej, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech. Leczenie POChP głównie polega na stosowaniu preparatów wziewnych.

 

POChP – co to za choroba i jak się ją rozpoznaje?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP, może przez lata nie dawać charakterystycznych objawów. W wyniku schorzenia dochodzi do zwężenia się wewnętrznej średnicy oskrzeli lub naczynia krwionośnego, czyli tzw. obturacji. Silne zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, a także charakterystyczny świszczący oddech.

 

Spirometria to najważniejsze badanie u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Badanie pozwala rozpoznać POChP, ocenić pojemność płuc, a także tempo rozwoju choroby. Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Badanie polega na wdychaniu powietrza przez ustnik specjalnego aparatu.

 

Do diagnostyki POChP stosuje się również gazometrię. Badanie polega na ocenie stężenia gazów we krwi. Wysoki poziom dwutlenku węgla, przy jednoczesnym niskim poziomie tlenu we krwi może wskazywać na przewlekłe zapalenie oskrzeli. W rozpoznawaniu POChP stosuje się tez pulsoksymetrię.  Za pomocą badania można mierzyć zawartość tlenu we krwi. W diagnostyce choroby wykonuje się również RTG płuc.

 

Obturacyjna choroba płuc – przyczyny

Palenie papierosów stanowi główną przyczynę rozwoju POChP. Dym tytoniowy zawiera szereg szkodliwych substancji, które dostając się do płuc blokują ruch rzęsek i tym samym uniemożliwiając płucom samooczyszczanie. Regularne palenie papierosów może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia oskrzeli, czego pierwszym objawem jest uporczywy kaszel, zwłaszcza w godzinach porannych.

 

POChP – objawy

Obturacyjna choroba płuc może przez wiele lat nie dawać charakterystycznych objawów. POChP postępuje szybko, a zmiany, jakie wywołuje, są tylko częściowo odwracalne. Pierwsze symptomy świadczące o rozwoju choroby to trudności z oddychaniem, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, który wcześniej wykonywało się bez żadnych problemów. Objawem POChP jest również kaszel, który najczęściej pojawia się rano bądź po zetknięciu się z chłodnym powietrzem. Wraz z rozwojem choroby duszności pojawiają się także w czasie odpoczynku. Osoba chora może odczuwać ucisk w klatce piersiowej, a po każdym oddechu wydychać powietrze z charakterystycznym świstem.

 

POChP – leczenie

Farmakologiczne leczenie POChP polega na przyjmowaniu preparatów wziewnych. Do leczenia obstrukcyjnej choroby płuc najczęściej wykorzystuje się leki antycholinolityczne, które rozszerzają oskrzela, a także glikokortykosteroidy wziewne stosowane u osób w zaawansowanym stadium choroby. Uporczywe objawy POChP złagodzą b2-mimetyki. Preparaty zmniejszają głównie uczucie duszności, przez co ułatwiają oddychanie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Astma oskrzelowa – metody leczenia

Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Jej istotą jest stan zapalny górnych dróg oddechowych. Astmy nie da się całkowicie...

Zamknij