Poród w Anglii – opieka po porodzie

Przez pierwsze dni po porodzie w UK opiekę nad matką i dzieckiem sprawuje położna. Po pewnym czasie jej rolę przejmuje pielęgniarka środowiskowa, która m.in. waży dziecko, wspiera młodych rodziców w jego pielęgnacji oraz zajmuje się edukacją zdrowotną rodziny. Po porodzie w UK kobieta ma zapewnione wsparcie laktacyjne.

 

Kobieta po porodzie w Anglii może opuścić szpital nawet tego samego dnia. Przez jakiś czas nad młodymi rodzicami i ich maluszkiem opiekę sprawuje położna, która może pomagać np. w codziennej pielęgnacji dziecka, karmieniu i pełnić rolę profesjonalnego doradcy.

 

Opieka po porodzie w Anglii – kto ją sprawuje przez pierwsze dni?

 

Ciąża i poród w UK  pod wieloma względami różni się od porodu w Polsce. Podstawową różnicą jest fakt, że w Anglii osobą prowadzącą ciąże jest położna, a nie ginekolog. Po porodzie w UK kobiety mają zapewniony również inny zakres opieki, bez względu na to, czy przyszła mama zdecyduje się na cesarkę na życzenie w uk. Kobiety rodzące drogami natury przy braku przeciwwskazań mogą opuścić szpital już po 6-10 godzinach od wydania dziecka na świat. Przez pierwsze 10 dni nad matką i jej maluszkiem opiekę sprawuje położna. Okres ten może się wydłużyć np. w przypadku komplikacji w rekonwalescencji i powrocie do formy u kobiety. Położna odwiedza rodzinę w domu, a rodzice mają przywilej dzwonienia do niej o każdej porze dnia w celu uzyskania porady czy proszenia o pomoc. Ponadto położna ma obowiązek przechowywania przez 28 dni po porodzie danych matki i dziecka w swoich notatkach.

 

Opieka po porodzie w Anglii – pielęgniarka środowiskowa

 

Po upływie 10 dni od porodu w UK położna przestaje pełnić systematyczną opiekę nad matką i dzieckiem. Rolę tą przejmuje pielęgniarka środowiskowa, czyli Health Visitor. Jest ona osobą wyspecjalizowaną w opiece nad niemowlętami i małymi dziećmi. Do jej zadań należy przede wszystkim pomoc młodym rodzicom w podstawowej opiece nad noworodkiem, a więc przy codziennej pielęgnacji i karmieniu. Ponadto pielęgniarka środowiskowa doradza rodzicom w zakresie rozwoju fizycznego i emocjonalnego maluszka oraz pomaga w załatwieniu urzędowych formalności związanych z narodzinami dziecka. Rolą Health Visitor jest również edukacja zdrowotna rodziny w zakresie profilaktyki oraz przeprowadzanie szczegółowego wywiadu środowiskowego w celu oceny zdrowia i funkcjonowania rodziny. Pierwsza wizyta pielęgniarki środowiskowej ma miejsce w domu. Następnie spotkania z pielęgniarką mogą odbywać się tak często, jak potrzebują tego rodzice. Organizowane są m.in. w centrum medycznym Baby Clinic. W trakcie takich spotkań pielęgniarka środowiskowa waży dziecko oraz odpowiada na pytania i wątpliwości opiekunów. Rodzice mają prawo również do bezpłatnych indywidualnych wizyt Health Visitor.

 

Opieka po porodzie w UK – pomoc laktacyjna

Po porodzie w UK kobieta ma możliwość skorzystania z pomocy laktacyjnej. Polega ona na tym, że położne pomagają przystawić dziecko do piersi oraz służą radami w pierwszym i najważniejszym okresie karmienia noworodka. Przed porodem w UK każda przyszła matka może uczestniczyć w bezpłatnej szkole rodzenia. Jednym z wielu poruszanych tematów jest właśnie karmienie piersią. Spotkanie prowadzone jest przez doradcę laktacyjnego, który omawia i prezentuje w praktyce jak wygląda naturalne karmienie niemowlęcia.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Praca w korporacji – nie jest dla każdego

Jednym z bardzo popularnych zajęć dostępnych dla większości ludzi jest praca w korpo. Jednak ta forma pracy nie jest dla...

Zamknij