Praca w Warszawie – czy warto się przeprowadzić?

Coraz większa liczba osób poszukujących pracy decyduje się na przeprowadzkę do Warszawy. Wiąże się to z nieograniczonymi możliwościami, atrakcyjnymi zarobkami oraz dużą liczbą ofert w stolicy Polski.

Rozwój zawodowy w Warszawie

Liczba ofert pracy w Warszawie jest zdecydowanie większa niż w innych polskich miastach. Dotyczy to praktycznie każdej branży, dlatego w Warszawie pracę znajdą nie tylko przedstawiciele zawodów deficytowych, ale także osoby bez większych umiejętności. Zdecydowanie najwięcej ofert znajduje się w dużych, międzynarodowych korporacjach. Ci, którzy nie są zainteresowani pracą w tzw. Mordorze, czyli w okolicach ulicy Domaniewskiej, mogą liczyć na znalezienie zatrudnienia w mniejszych firmach lub średnich przedsiębiorstwach. W stolicy ze znalezieniem pracy na pewno nie będą mieli problemów programiści, lekarze, graficy oraz przedstawiciele handlowych. Dużo ofert czeka także na osoby poszukujące pracy w branży gastronomicznej oraz w centrach usługowych. Poza zaletami związanymi z rozwojem zawodowym wiele osób mieszkających w Warszawie ceni sobie dobrą komunikację miejską, w tym także metro, oraz duży wybór miejsc na zakupy lub na pyszny obiad. Oferty w warszawskich sklepach są bardzo bogate, a w centrum można znaleźć butiki znanych projektantów. Ogromnym plusem życia w stolicy są także atrakcje kulturalne, czyli koncerty, przedstawienia, imprezy.

Zarobki a koszty utrzymania

Wynagrodzenia w Warszawie należą zdecydowanie do najwyższych w Polsce. Z raportów wynika, że mediana wynagrodzenia miesięcznego w Warszawie w 2018 roku wynosiła 6000 złotych brutto, a na przykład w Krakowie tylko 4965 złotych. Zdecydowanie największe różnice dotyczą branży energetycznej, telekomunikacyjnej i informatycznej. Jeśli chodzi o koszty utrzymania w Warszawie, to jednym z problemów może być wynajęcie mieszkania. Ceny wynajmu są bardzo wysokie i wynoszą od 1700 do 3000 złotych miesięcznie. Ceny te porównać można tylko z krakowskimi. Wadą przeprowadzki do Warszawy zdecydowanie są korki, zwłaszcza w porannym i popołudniowo- wieczornym szczycie komunikacyjnym. Teoretycznie statystyczny mieszkaniec Warszawy zarabia dużo, jednak sporo także wydaje na mieszkanie, czynsz, dojazdy. Inną wadą życia i pracy w Warszawie jest tak zwany „wyścig szczurów” oraz tłumy mieszkańców i turystów na ulicach. To wszystko sprawia, że najlepsze stanowiska pracy zwykle są już zajęte. Osoby, którym zależy na ciszy i spokoju, raczej nie będą zadowolone z życia w stolicy, jednak ci, którzy lubią łączyć pracę z rozrywkami, mogą postrzegać Warszawę jako idealne miejsce do życia. Tak naprawdę każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto przenosić się do stolicy Polski. Z jednej strony pojawiają się tu ogromne możliwości rozwoju zawodowego, wysokie zarobki i atrakcje, a z drugiej strony koszty utrzymania są dosyć duże, a w mieście panuje nieustanny hałas i zgiełk.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czemu mam zgagę?

Zgaga pojawia się po bardzo tłustym i dużym posiłku. Wówczas czujemy pieczenie w ustach i słabo nam. Zgaga to palenie...

Zamknij