Progesteron – kiedy badać?

Poziom progesteronu można sprawdzić, wykonując badanie hormonów płciowych, które polega na pobraniu od pacjentek krwi. Zazwyczaj przeprowadza się je przy zaburzeniach hormonalnych, np. nieregularnych miesiączkach czy problemach z zajściem w ciążę. Badanie poziomu progesteronu można przeprowadzić zarówno w fazie folikularnej cyklu, jak i luteotropowej, a także w trakcie owulacji.

Co to jest progesteron?

Progesteron jest to żeński hormon płciowy, który wydzielany jest przez jajniki. Odpowiada on za implantację (zagnieżdżenie zarodka w macicy) oraz utrzymanie ciąży. Wówczas, gdy podczas owulacji nie dochodzi do zapłodnienia poziom progesteronu, obniża się i pojawia się krwawienie miesiączkowe. Hormon ten spełnia bardzo ważne funkcje podczas ciąży, odpowiada, m.in. za: hamowanie porodu, przygotowanie piersi do laktacji (wydzielania mleka). Normy stężenia substancji w organizmie zależą od fazy cyklu: folikularnej, luteotropowej i owulacji. Pierwszą z wymienionych faz rozpoczyna krwawienie miesiączkowe podczas, którego poziom progesteronu powinien mieścić się w normie, wynoszącej: 0,6-3,6 nmol/l. Z kolei w fazie luteotropowej, oddzielającej owulację od menstruacji, zwykle zwiększa się poziom progesteronu we krwi. Wówczas hormon ten przygotowuje macicę do zagnieżdżenia komórki jajowej. W tej fazie cyklu jego norma wynosi 3,0-6,8 mnol/l. Poziom progesteronu obniża się podczas owulacji, czyli w okresie, w którym kobieta może zajść w ciążę. Jego norma kształtuje się pomiędzy 1,5 a 5,5 mnol/l.

Jak obniżyć progesteron?

Zbyt wysoki poziom progesteronu może odpowiadać za: problemy z zajściem w ciążę, zatrzymanie wody w organizmie i wahania nastrojów. Najlepszym sposobem na uregulowanie tego hormonu jest przyjmowanie preparatów o składzie naturalnym, np. z ekstraktem z niepokalanka mnisiego. Można również zażywać witaminę B5, która odpowiada za syntezę progesteronu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest cytologia?

Badanie cytologiczne to podstawowa metoda diagnostyki stanów przedrakowych i raka kobiecych narządów rodnych. Rozmaz pobierany jest z kanału i tarczy...

Zamknij