Przyczyny i objawy padaczki

Padaczka to choroba polegająca na zmianach funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu. Do jej rozwoju mogą się przyczynić urazy głowy i schorzenia, takie jak zapalenie mózgu bądź udar. Padaczka objawia się napadami obejmującymi drgawki, ale także bezdrgawkowymi.

Padaczka – na czym polega choroba?

Padaczka jest chorobą mózgu, którą charakteryzują zmiany w metabolizmie i morfologii mózgu. Zaburza to funkcjonowanie komórek nerwowych znajdujących się w jego wnętrzu i wywołuje zespół objawów wegetatywnych, psychicznych oraz somatycznych. Napady padaczki mają zróżnicowany charakter i zmieniają się w trakcie całego życia pacjenta. Należą do nich zarówno napady drgawkowe, jak i te nieobejmujące drgawek. Choroba jest leczona preparatami zawierającymi m.in. walproinian, takimi jak Depakine Chrono.

Przyczyny padaczki

Padaczkę powoduje zmiana stanu fizjologicznego lub reaktywności części bądź całości mózgu. Przyczyna tego procesu nie została dotąd poznana. O wiele częściej dotyka mężczyzn. Do rozwoju choroby może przyczynić się uraz głowy. Inne czynniki zwiększające ryzyko padaczki u dorosłych to udar, krwotok podpajęczynówkowy, nowotwór, toksyczno-metaboliczne uszkodzenie tkanki mózgowej, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych. Schorzenie może powodować także uzależnienie od alkoholu. Choroba, która ujawnia się u dzieci zwykle ma podłoże genetyczne. Udar mózgu w okresie okołoporodowym także może spowodować wystąpienie napadu padaczkowego. Jednak u większości dzieci nie można rozpoznać przyczyny choroby.

W jaki sposób objawia się padaczka?

Objawy padaczki to powtarzające się napady. Większość z nich wiąże się z drgawkami. Zostały one podzielone na kilka typów:

  • napad duży (toniczno-kloniczny), podczas którego mięśnie chorego na padaczkę mocno się napinają, a jego głowa odchyla się mocno, pacjent traci przytomność i przestaje oddychać, drgawki obejmują głowę oraz wszystkie kończyny, drgawki mogą spowodować przegryzienie języka oraz mimowolne popuszczenie moczu lub stolca;
  • napad mały – zwykle występuje u dzieci, charakteryzuje go zastygnięcie w bezruchu w trakcie wykonywania czynności i całkowita utrata kontaktu z otoczeniem;
  • napad atoniczny, który obejmuje utratę przytomności, a także zwiotczenie mięśni, co prowadzi do upadku chorego;
  • napad miokloniczny – charakterystyczne dla niego są skurcze mięśni, nie dochodzi jednak do utraty przytomności.

Pojedyncze napady padaczkowe o standardowym przebiegu nie zagrażają życiu pacjenta. Niebezpieczne są te trwające ponad 30 minut bądź kilka krótszych napadów następujących po sobie. Są groźne, ponieważ powodują zbyt długie niedotlenienie mózgu powodujące jego obrzęk, a w jego wyniku – nawet zgon.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Alergia na białko mleka u dzieci – objawy

Alergia na białko mleka u dzieci pojawia się zazwyczaj w okolicach 3. miesiąca życia. Objawia się zmianami skórnymi i problemami...

Zamknij