Przysłowia w języku polskim

Bardzo często w naszych codziennych rozmowach, gdy potrzebujemy jednego krótkiego zdania na opisanie czegoś co zajęłoby nam pół dnia sięgamy do przysłów. Najczęściej jest to jedno krótkie esencjonalne zdanie, wyraziste i stanowiące samo w sobie puentę. Przysłowie w literaturze nazywa się najkrótszym utworem literackim. W zaledwie kilku, kilkunastu słowach przysłowie wyraża myśl mocno bezpośrednio lub metaforycznie ale odnosi się zawsze do sytuacji życiowych, takich z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Stosowanie przysłów jest tak powszechne, że wyodrębniono naukę o przysłowiach, która nosi nazwę przysłowioznawstwo i dzieli się na paremiografię, czyli zbieranie przysłów oraz paremiologię, czyli ich analizę historyczno-kulturową.

O Zabłockim i mydle

Jednym z najczęściej używanych współcześnie przysłów jest powiedzenie: wyjść jak Zabłocki na mydle. To porzekadło, jak kiedyś mówiono, odwołuje się do postaci Cypriana Franciszka Zabłockiego, polskiego dziewiętnastowiecznego ziemianina herbu Łada, właściciela dworu w Rybnie niedaleko Sochaczewa. Tenże Zabłocki wsławił się nietuzinkowymi inwestycjami, które miały pomóc mu zarobić ogromne pieniądze a kończyły się zawsze spektakularnym niepowodzeniem i to na własne życzenie.

Legenda mówi, że pewnego dnia Zabłocki postanowił zrobić interes życia na mydle. W swoim rodzinnym majątku wyprodukował mydło, oczywiście najtańszym kosztem, by sprzedać je za krocie za granicą. Gotowe mydło należało spławić Wisłą do Gdańska ( był to popularny środek transportu w tamtych czasach) a w Gdańsku załadować na statek. Aby osiągnąć jeszcze większy zysk niż tylko ten ze sprzedaży Zabłocki zamierzał oszukać celników pruskich i przed samą granicą z Prusami całą partię mydła zapakowaną w szczelne skrzynie wyrzucił do wody. Skrzynie oczywiście były ze sobą powiązane i miały w ten sposób, tuż po powierzchnią wody płynąć za barką. Operacja się udała i Zabłocki nie musiał opłacić cła, ale kiedy cały ładunek dotarł do Gdańska okazało się, że skrzynie nie były wcale tak szczelne jak się wydawało i całe mydło rozpuściło się w wodzie. A sam Zabłocki stracił wszystkie zainwestowane w przedsięwzięcie pieniądze.

 

 

 

.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy można się zatruć witaminą C?

Witaminy to samo zdrowie, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że tak jak...

Zamknij