Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych ruchowo – przebieg i co może pomóc?

Jeśli upośledzenie zostanie wcześnie wykryte, a rehabilitacja zostanie podjęta jak najszybciej, możliwe jest uzyskanie lepszych efektów. Celem rehabilitacji jest poprawa oraz utrzymanie na dobrym poziomie sprawności fizycznej. Fizjoterapia i rehabilitacja będą skuteczne tylko wtedy, gdy terapia będzie dostosowane do wieku oraz możliwości dziecka.

Lekarz ustala częstość zajęć rehabilitacyjnych oraz konkretne ćwiczenia, które należy wykonywać z dzieckiem. Głównym celem rehabilitacji jest kompensowanie lub odtworzenie funkcji, które zostały utracone albo nie zostały w ogóle wykształcone.

Jak przebiega rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych ruchowo?

Dzieci niepełnosprawne ruchowo zawsze potrzebują pomocy bliskich. Przy takiej niepełnosprawności możliwe są do wykorzystania podpórka albo balkonik. Najbardziej popularne metody rehabilitacji dzieci to:

  •      NDT-Bobath – pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka, aby mogło być na tyle niezależne, na ile pozwala mu na to istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
  •      metoda Vojty – ta metoda znalazła zastosowanie w rehabilitacji noworodków, dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych, można ją stosować, np. przy mózgowym porażeniu dziecięcym czy zaburzeniach koordynacji ruchowej,
  •      metoda Petö – to inaczej metoda nauczania kierowanego, która ma na celu usprawnić dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, gdyż łączy usprawnianie medyczne, społeczne i psychopedagogiczne.

 

Wiele dzieci musi być objętych rehabilitacją już od pierwszych dni życia. Już wtedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Co może pomóc w rehabilitacji?

W rehabilitacji dzieci pomóc mogą m.in. wózki inwalidzkie, pionizatory, foteliki rehabilitacyjne, buty ortopedyczne oraz ortezy. I tak na przykład pionizator dziecięcy wskazany jest przy różnych postaciach mózgowego porażenia dziecięcego, przy uszkodzeniu mózgu i rdzenia kręgowego, chorobach mięśni, zespołach genetycznych, które przebiegają z niedowładami kończyn, a także po urazach mózgu, kręgosłupa, rdzenia kręgowego oraz kończyn dolnych. Fizjoterapia i rehabilitacja to nieodłączne elementy życia każdego dziecka niepełnosprawnego ruchowo. Poza tym ważne znaczenie w takim przypadku ma masaż dzieci.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy da się przestać palić?

Palenie papierosów to jeden z najczęstszych nałogów na świecie. Niestety, palić wyroby tytoniowe zaczynają już nastolatki i bywa, że palą...

Zamknij