Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób wymagających specjalistycznej opieki. Z reguły są składane i steruje się nimi elektrycznie bądź manualnie. Wyróżnia się łóżko ortopedyczne, bariatryczne i dziecięce łóżeczko rehabilitacyjne.

Czym się charakteryzuje łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne bywa też zwane łóżkiem szpitalnym, ortopedycznym lub medycznym. Jest przeznaczone dla pacjentów, którzy wymagają stałej opieki przez pracowników w placówkach medycznych bądź opieki domowej. Często są sterowane elektrycznie, co jest możliwe dzięki sterującym, precyzyjnie wykonanym siłownikom. Na rynku są też dostępne modele, których jedną część obsługuje się za pomocą pilota (elektrycznie), a drugą systemem zapadkowym. Ten ostatni sposób polega na ułożeniu belki w odpowiednim miejscu wyżłobionym w ramie. Łóżka najczęściej są wykonane z drewna bądź metalu. Drewniana konstrukcja umożliwia dopasowanie jej do wystroju pokoju chorego i zapewnia wieloletnią trwałość. Metalowe łóżka są równie trwałe, nieco lżejsze, a także łatwiejsze w czyszczeniu. Praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku są wyposażone w koła i składane, co ułatwia transport sprzętu.

Łóżko ortopedyczne – najważniejsze cechy

Łóżko ortopedyczne, czyli najbardziej znany typ łóżka rehabilitacyjnego, charakteryzuje się tym, że umożliwia osobną regulację poszczególnych segmentów. W zależności od wybranego rodzaju można oddzielnie ustawić część, o którą pacjenci opierają plecy i nogi. Odejmowanie szczytu łóżka od ramy zwiększa jego funkcjonalność. Ważne jest też, że istnieje możliwość zmiany wymiarów sprzętu, co pozwala na indywidualne dopasowanie go. Inny typ łóżka ortopedycznego pozwala z kolei na zmianę położenia aż trzech z czterech dostępnych segmentów, z których zostało wyprodukowane łóżko.

Łóżko bariatryczne

Kolejnym rodzajem łózka rehabilitacyjnego jest łóżko bariatryczne. Są w niego wyposażone oddziały intensywnej terapii, a także oddziały, na których przyjmowani są pacjenci o bardzo dużej masie ciała, wymagający specjalistycznej opieki. To, co wyróżnia ten sprzęt, to możliwość regulacji długości i szerokości łóżka. Sprawia to, że pacjent czuje się komfortowo. Dodatkowo, sprzęt na którym leżą pacjenci o większej niż standardowa wadze, ma bardzo szeroko zakres regulacji. Najczęściej jest on sterowany elektrycznie, za pomocą pilota.

Rehabilitacyjne łóżeczko dziecięce

Dla dzieci zostały wykonane specjalne łóżeczka rehabilitacyjne, złożone zazwyczaj z jednego lub dwóch segmentów. Zarówno wysokość oparcia, jak i barierek jest ustawiana manualnie. Dzieci mogą na nim leżeć w pozycji Trendelenburga (chory leży na plecach, a jego tułów, górna część klatki piersiowej i głowa znajdują się poniżej poziomu nóg) oraz anty- Trendelenburga. Najczęściej sprzęt można pomalować na dowolny kolor, co pozytywnie wpływa na nastrój dziecka.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy istnieją zdrowe słodycze?

Poprawiają humor, są źródłem przyjemnych doznań, smacznym dodatkiem do kawy albo herbaty. Z reguły mają też sporo kalorii, wysoką zawartość...

Zamknij