Różnice między niepłodnością a bezpłodnością. Kiedy jest szansa na dziecko?

Niepłodność i bezpłodność ze względu na dużą częstotliwość występowania w skali globu wielu specjalistów uznaje za choroby XXI wieku. Mimo iż terminy te brzmią podobnie, to ich znaczenie jest różne. Bezpłodność uważa się za trwałą niemożność posiadania potomstwa, zaś niepłodność to stan odwracalny dający jeszcze szanse na spłodzenie dziecka.

Niepłodność i bezpłodność to terminy, które przez część społeczeństwa są błędnie postrzegane jako synonimy i problem wyłącznie natury kobiecej. Zarówno niepłodność, jak i bezpłodność dotyczyć mogą przedstawicieli obu płci, z taką różnicą, że pierwszy z nich jest stanem możliwym od odwrócenia i daje szansę na posiadanie potomstwa. Statystyki donoszą, że zaburzenia płodności równie często dotykają kobiet i mężczyzn, a w skali globu dotyczą 10-18% partnerów w wieku rozrodczym. Zarówno niepłodność, jak i bezpłodność oprócz tego że stanowią poważny problem medyczny to ciągną za sobą także konsekwencje społeczne.

Niepłodność a bezpłodność

Zgodnie z definicją przedstawioną przez Światową Organizację Zdrowia bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa. Para bezpłodna nie będzie miała własnego, biologicznego potomstwa. Niepłodność zaś to niemożność zajścia w ciążę mimo utrzymywanego powyżej 12 miesięcy regularnie podejmowanego współżycia płciowego z częstotliwością 3–4 stosunki tygodniowo bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Zaburzenia płodności w Polsce to dość rozpowszechniony problem, który obejmuje około 10-15% partnerów w wieku rozrodczym. Na szczęście leczenie niepłodności w Polsce z perspektywy czasu jest coraz bardziej dostępne i na wyższym poziomie, dzięki czemu specjaliści są w stanie pomóc wielu parom starającym się o dziecko.

Przyczyną bezpłodności w przypadku kobiet mogą być następujące sytuacje: brak macicy czy jajników, zaprzestanie jajeczkowania. Z kolei u mężczyzn przyczyn bezpłodności upatruje się m.in. w nie wytwarzaniu plemników na skutek nieposiadania jąder.

Przyczyn niepłodności może być wiele. Tymczasowe problemy z zajściem ciąże bywają wynikiem nieprawidłowego sposobu odżywiania się, stresu, zażywania używek. Dodatkowo stanowić mogą konsekwencję nieznajomości cyklu miesiączkowego kobiety, przebytych infekcji narządów rodnych, niektórych chorób genetycznych. W przypadku kobiet spowodowane mogą być chorobami zwężającymi światło pochwy, powodującymi niedrożność jajowodów, jak endometrioza, chorobami jajników powodującymi zaburzenia jajeczkowania, jak zespół policystycznych jajników. W przypadku mężczyzn możliwymi przyczynami niepłodności są impotencja, ejakulacja wsteczna, choroby jąder, takie jak wnętrostwo czy żylaki powrózka nasiennego.

In vitro jako metoda leczenia niepłodności

Jedną z bardziej popularnych i cieszących się dużą skutecznością metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe. Ile kosztuje in vitro? Przykładowo w klinice leczenia niepłodności w Polsce Invimed procedura zapłodnienia in vitro, czyli IVF (z ang. in vitro fertilisation) kosztuje niespełna 8 000 zł.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak i gdzie szukać pracy w Gdyni?

Gdynia to miasto rozwojowe, w którym pracę mogą znaleźć zarówno pracownicy biurowi, jak i fizyczni. Zdecydowanie najwięcej ofert mogą znaleźć...

Zamknij