Jakie są objawy raka wątroby?

Wątroba jest nieunerwiona, więc trudno jest odczuć jej uszkodzenie. Badaniem, które określa poziom nowotworu wątroby, jest biopsja tego narządu. Wczesne wykrycie choroby pozwala na operacyjne usunięcie guza. W późniejszych etapach stosuje się terapię zamrażania lub nagrzewania komórek rakowych. Dieta w czasie choroby powinna być lekkostrawna i bogata w warzywa z wykluczeniem smażonych potraw.

Istnieją dwa typy raka wątroby. Rak wątrobowokomórkowy, czyli pochodzący z komórek wątroby lub dróg żółciowych, oraz rak wtórny wątroby, który rozwija się na skutek przerzutów z odbytnicy lub okrężnicy. Możliwe są też przerzuty do wątroby z płuc, piersi oraz układu moczowo-płciowego.

Rak wątroby – jakie badania?

Bardzo często raka wątroby wykrywa się podczas badań robionych z innego powodu. Najczęściej jest to USG, tomografia komputerowa czy rezonans. Ciężko jest bezpośrednio wykryć chorobę, ponieważ wątroba nie jest unerwiona, a więc nie boli. Późniejsze objawy raka wątroby to ból z prawej strony pod żebrami, zwiększony obwód brzucha czy wymioty krwią. Aby zrobić badanie na wykrycie nowotworu wątroby, należy wykonać szczegółowe badanie krwi w celu stwierdzenia podwyższonego stężenie białka AFP oraz DCP. Najskuteczniejszym badaniem, które w 100% ustala wystąpienie raka wątroby jest biopsja tego narządu.

Rak wątroby – jak leczyć?

Wczesna faza raka wątroby jest zwykle całkowicie wyleczalna za pomocą zabiegu chirurgicznego. Narząd ten ma wysoką zdolność do regeneracji, więc lekarz często jest zmuszony wyciąć duży płat organu. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, stosuje się termoablację, czyli niszczenie guza ciepłem lub kriochirurgię – zamrażanie komórek rakowych. Bardzo rzadko wykonuje się też przeszczep wątroby. Ten narząd jest niewrażliwy na radioterapię i chemioterapię.

Rak wątroby – jaka dieta?

W przypadku raka wątroby należy zastosować dietę lekkostrawną, w której ogranicza się tłuszcze i błonnik. Konieczne jest jedzenie niewielkich, lecz częstych posiłków. W czasie choroby należy też jeść dużo warzyw (zmiksowanych, nie zdrewniałych), kasz i nasion strączkowych. Z pewnością należy wykluczyć z diety potrawy smażone i słodkie. Osoby z rakiem wątroby powinny maksymalnie ograniczyć też spożywanie czerwonego mięsa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest prolaktyna?

Prolaktyna odpowiada za rozwój gruczołów mlecznych u kobiet, wpływa na nastrój i reguluje przepływ płynów w organizmie. Badanie prolaktyny powinno...

Zamknij