Savoir vivre przy stole

Każdy z nas z pewnością znajdzie się w sytuacji, w trakcie której wymagane będzie eleganckie i kulturalne zachowanie się przy stole. Czy to obiad firmowy, czy lunch z przyszłym klientem, czy też kolacja z przyszłymi teściami – każda z wymienionych sytuacji może nam się przydarzyć, dlatego warto być dobrze przygotowanym. Wbrew pozorom kulturalne zachowanie się przy stole nie jest takie trudne – poznać trzeba jednak kilka podstawowych zasad savoir vivre.

Z punktu widzenia gościa, po pierwsze pamiętajmy o punktualności.

Może się zdarzyć, że gospodarze przygotowali gorące dania – zbyt późne przybycie jest nie tylko niegrzeczne, ale również wiąże się ze szkodą na jakości posiłku. Siadając do stołu, serwetę rozłóżmy na kolanach, by ochronić odzież przed zaplamieniem.

W trakcie jedzenia, smakujmy potrawy powoli, małymi kęsami, tak by nie przeszkadzać innym gościom. Nigdy nie mówmy również z pełnymi ustami. Warto pamiętać również, że zachowaniem niezbyt kulturalnym jest dmuchanie na zbyt ciepłe potrawy.

Jeśli nie wiemy jakimi sztućcami jeść określoną potrawę, warto dyskretnie przyjrzeć się innym gościom lub gospodarzom. Ogólny zwyczaj zakłada używanie sztućców od zewnętrz, czyli używamy najpierw tych łyżek, noży i widelców, które położone są z najbardziej zewnętrznej strony od talerza.

Jeśli trzymamy sztućce w ręku i rozmawiamy, starajmy się zbytnio nie gestykulować. Po spożyciu danego dania, jeśli chcemy oddać talerz, układamy sztućce równolegle. W przypadku planowania ewentualnej dokładki – krzyżujemy sztućce na talerzu – jest to jasny znak dla gospodarza lub kelnerów, by nie zabierać nam talerza.

Istotne kwestie dotyczą także spożycia alkoholu.

Nigdy nie powinniśmy nikogo namawiać do picia, sami nie powinniśmy także dopraszać się o kolejny kieliszek np. wina. Pijmy z umiarem, pamiętając o możliwościach swojego organizmu i towarzyskiej grzeczności.

Koniecznie pamiętajmy również o tym, by podczas posiłku nie poprawiać makijaż, fryzury, paznokci, nie zerkać do lusterka.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najważniejsze informacje o pieluszkowym zapaleniu skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u niemowląt, ale także u dorosłych, którzy noszą pieluchomajtki. Rozwija się m.in. na skutek...

Zamknij