Skąd się wzięła moda na ospa party?

Coraz popularniejszą praktyką wśród wielu rodziców jest moda na aranżowanie imprez z udziałem dzieci chorych na ospę wietrzną. Celem przyjęcia jest zainfekowanie wirusem swojej pociechy poprzez kontakt z chorymi rówieśnikami. Dorośli, którzy na pytanie ospa party czy warto, odpowiadają twierdząco są przekonani, że tym sposobem uchronią dziecko ewentualnymi powikłaniami w dorosłym życiu. Ospa jest chorobą charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Największą grupę zachorowań odnotowuje się w przedziale wiekowym od 4 do 9 roku życia. Planowanie przyjęć, w czasie których dzieci jedzą i piją z tych samych naczyń oraz mają bliski kontakt fizyczny w trakcie zabaw jest spotykane na coraz większą skalę. Zjawisko ospa party przywędrowało ze Stanów Zjednoczonych. „Troskliwi” rodzice zapoznawali się przez Internet, by umówić się na spotkanie razem z dziećmi, a nawet przesyłali sobie zainfekowane kocyki, smoczki lub lizaki.

Jakie zagrożenia wynikają z ospa party?

Jeśli nadal masz wątpliwości : ospa party – czy warto zaplanować taką imprezę, to zapoznaj się z wypowiedziami lekarzy specjalistów. Pediatrzy oraz immunolodzy twierdzą, że ospa party stanowi wyraz braku odpowiedzialności rodziców  oraz niedostatecznej wiedzy na temat tego wirusa. Przebieg choroby różni się w każdym przypadku. U niektórych dzieci powoduje on zaburzenia odporności, zapalenie opon mózgowych lub pozostawia blizny na skórze. Argument, który przemawia z tym, że kategorycznie nie warto urządzać ospa party jest fakt, że chore dziecko naraża na zachorowanie również domowników. Jeśli maluszek zainfekuje wirusem dziadków, którzy nie mogą przypomnieć sobie czy przechodzili tę chorobę w dzieciństwie, to istnieje  nawet ryzyko śmierci.

Statystyki

Powikłania związane z ospą wietrzną  u dzieci zdarzają raz na tysiąc przypadków. U dzieci, które zostały zaszczepione komplikacje dotyczą jednego przypadku na sto tysięcy. Przestań się zastanawiać czy warto planować ospa party. Opinie lekarzy znaczą więcej niż porady koleżanek i sąsiadek.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie najlepiej szczepić dziecko?

Jesteś rodzicem? Twoje dziecko ukończyło przynajmniej roczek? Znajduje się w środowisku, w którym przebywa dużo innych dzieci (żłobki, szkoły)? Martwisz...

Zamknij