Skuteczna ochrona skóry dla pacjentów ze stomią

Nowotwór albo inne poważne schorzenie układu pokarmowego może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organów odpowiedzialnych za trawienie. Stan chorego może wymagań wstawienia stomii, czyli sztucznego połączenia. Może ono przebiegać między narządem a skórą albo między narządami.

Najlepszy jest atomizer z substancją ochronną

 

Taka sytuacja nie jest komfortowa. Jednak pozwala zachować choremu życie. Dawniej uszkodzenie jelita oznaczało wyrok śmierci. Dzisiaj możliwa jest sytuacja, że kał czy mocz będzie przez pacjenta wydalany inną drogą niż przez narządy wydalnicze. W zależności od sytuacji takie rozwiązanie może być trwałe lub okresowe (na czas rekonwalescencji operowanego odcinka, np. jelita grubego).

Problem w tym, że skóra połączona bezpośrednio z kanałem wydzielniczym lub jelitem narażona jest na uszkodzenie. Wynika to ze składu moczy, kału oraz treści jelitowej. Obecne w tych płynach enzymy i substancje podrażniają skórę, niszczą jej naturalną barierę ochronną, jaką zapewnia jej kwaśne pH. Dodatkowo cera jest osłabiana przez worki przyklejane cały czas w jedno miejsce.

By zapobiec pogorszeniu psychicznej kondycji chorego wywołanej nienaturalnym funkcjonowaniem układu pokarmowego i wydalniczego, należy dbać o ochronę skóry stomijnej. Jej dobry stan zapewni pacjentowi komfort i pozwoli mu wygodnie używać sprzęt.

Jak głosi znane powiedzenie, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak samo jest w tym przypadku. Ochrona skóry dla pacjentów ze stomią stanowi bardzo ważne zadanie. Dlaczego? Poza oczywistymi przyczynami warto dodać argument, że leczenie uszkodzeń skóry wywołanych stomią to zadanie długotrwałe i uciążliwe. Należy więc im zapobiegać. W jaki sposób?

Istnieje kilka reguł, których się należy trzymać. Po pierwsze, należy właściwie ułożyć worek. To zapobiegnie kontaktowi treści jelitowej z cerą. Po drugie, należy stosować ochronny preparat skórny do stomii. To zapewni właściwą izolację zawartości jelit, a do tego zwiększy przyczepność sprzętu.

Produkty ochronne dostępne są najczęściej w postaci atomizera, którymi spryskuje się okolice ujścia przetoki. Występują też jako gąbki do smarowania skóry. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego preparatu użyjemy. Ważne jest, żeby to zrobić. Dzięki temu na skórze powstanie warstwa ochronna, która zapobiegnie podrażnieniom skóry przez wyciekającą treść jelitową.

Ochronny preparat skórny do stomii w formie spreja sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy już dojdzie do uszkodzeń. Pozwala on bowiem spryskać skórę bez konieczności jej dotykania, co oszczędza pacjentowi bólu i nie pogłębia dyskomfortu. Więcej informacji o tym, jak i jakie leki stosować w przypadku stomii, znajdziemy na stronie http://portal.abczdrowie.pl/ochrona-skory-w-opiece-stomijnej.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skąd się wzięła moda na ospa party?

Coraz popularniejszą praktyką wśród wielu rodziców jest moda na aranżowanie imprez z udziałem dzieci chorych na ospę wietrzną. Celem przyjęcia...

Zamknij