Skuteczna ochrona skóry stomijnej

Różnego rodzaju choroby, wady wrodzone i urazy wywołują zmiany w organizmie. W ich konsekwencji nie może on normalnie funkcjonować, np. wydalać drogą naturalną. W takich sytuacjach na stałe lub określony czas chirurdzy wstawiają przewód łączący światło narządu ze skórą na brzuchu.

Poprawny montaż sprzętu i używanie kosmetyków

 

W ten sposób pacjent może w miarę normalnie funkcjonować. Jego organizm może pełnić funkcje życiowe. Takie sztuczne połączenie pozwala również odciążyć chorą część organu wewnętrznego, by ten mógł dojść do siebie dzięki leczeniu. U osób, u których dokonano resekcji, stomia jest rozwiązaniem stałym.

Przewód może być pojedynczy albo podwójny. W pierwszym przypadku na powierzchni brzucha widoczny jest jeden otwór. Wyprowadzenie połączenia z fałdu utworzonego z pętli jelita skutkuje umieszczeniem na brzuchu dwóch wlotów.

Życie ze stomią nie jest łatwe. Dodatkową trudność stanowią podrażnienia wywołane kontaktem płynów fizjologicznych ze skórą do tego nieprzystosowaną albo ciągłym przyklejaniem worków na zawartość pęcherza lub jelit. Podrażnienia mogą doprowadzić do uszkodzeń, których leczenie jest kłopotliwe i długotrwałe.

Należy więc ich unikać. Ochrona skóry stomijnej jest możliwa. Trzeba jednak poprawnie montować sprzęt wydalniczy na skórze oraz stosować odpowiednie przybory kosmetyczne. Prawidłowe mocowanie nie dopuści do przeciekania treści.

Preparaty ochronne nie tylko tworzą barierę oddzielającą zawartość jelit od skóry, ale również poprawiają właściwości kleju umieszczanego na workach i płytkach stomijnych. Dzięki temu dobrze przylegają one do ciała, co minimalizuje ryzyko wycieku moczu i kału z przewodu. Jeśli spełnimy te dwa warunki, ochrona skóry stomijnej będzie bardzo efektywna.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwalczyć odpieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowlaka jest o wiele cieńsza od tej, jaką ma dorosły człowiek. Z tego powodu jest ona bardziej narażona na...

Zamknij