Skutki uboczne aspartamu nie istnieją

W przemyśle spożywczym stosuje się wiele sztucznych dodatków. Producenci robią to, by uzyskać określony efekt, np. wydłużyć trwałość wyrobu albo obniżyć jego kaloryczność. Niektórym konsumentom i przedstawicielom środowiska naukowego nie podoba się takie postępowanie.

Wyniki są jednoznaczne

 

Ich postawa wynika z obawy o zdrowie. W końcu wszystko, co jemy, determinuje naszą kondycję psychofizyczną. Niektórzy jednak negują nowoczesne rozwiązania bez specjalnej przyczyny albo mają w tym interes.

Podobnie jest z aspartamem. Ten sztuczny środek słodzący znajduje się w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat. Zanim został dopuszczony do masowego stosowania, został dokładnie przebadany przez ekspertów z wielu instytucji zajmujących się zdrowiem i ochroną konsumentów.

Aspartam poddawano testom klinicznym ponad 500 razy od momentu jego odkrycia (1965 rok). Ani razu nie wykazano, że substancja ta ma negatywny wpływ na zdrowie. Zagrożenia, o których donosili głosiciele teorii spiskowych, okazały się znikome lub nieistniejące. Obecnie ponad 100 organizacji uznaje słodzik za bezpieczną substancję.

A co jeśli nie jest zdrowy?

Nie brakuje jednak ludzi, którzy wymieniają skutki uboczne aspartamu. W ich opinii spożywanie słodzika ma prowadzić do raka, chorób neurologicznych i wielu innych problemów zdrowotnych o różnym podłożu.

Jako dowód przeciwnicy aspartamu przywołują m.in. eksperyment na szczurach wykonany przez uczonych z Bolonii. Ich wyniki miały dowieść, że słodzik stanowi czynniki rakotwórczy. Oceną badań zajęła się Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żywności. Postępowanie wykazało, że testy przeprowadzono z naruszeniem zasad metodologicznych.

Błędy miały polegać m.in. na niepodaniu danych o zwierzętach doświadczalnych i aplikowaniu szczurom ilości aspartamu, których normalnie nie są one w stanie skonsumować. Zwierzętom podawano słodzik w wymiarze 5000 mg/kg ciała, czyli 125 razy większym, niż wynosi norma. Organizatorzy badań, European Ramazzini Foundation, nie chcieli też przekazać wszystkich danych, w tym m.in. patologicznych preparatów szczurów.

Tak oto upadło twierdzenie, że istnieją jakieś skutki uboczne aspartamu.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkodliwość aspartamu nie została wiarygodnie dowiedziona

Na temat aspartamu napisano bardzo wiele złych opinii. Trudno stwierdzić, z czego to wynikało i czym było spowodowane. Przecież żadne...

Zamknij