Soczewki kontaktowe multifokalne – jakie wady wzroku leczą?

Soczewki kontaktowe multifokalne, czyli progresywne, służą do korekcji starczowzroczności, nazywanej również prezbiopią. Wada wzroku pojawia się zwykle około 40. roku życia i polega na stopniowym pogarszaniu się jakości widzenia z bliska. Osoby ze starczowzrocznością w charakterystyczny sposób odsuwają od siebie przedmioty, aby móc przeczytać widniejący na nich napis.

 

Na czym polega starczowzroczność?

 

Starczowzroczność to naturalny proces, który wynika ze starzenia się organizmu. Z biegiem lat zarówno mięśnie ciała, jak i oka, osłabiają się i tracą elastyczność. Soczewka wewnątrzgałkowa odpowiedzialna za akomodację oka jest zbyt słaba, co skutkuje pogorszeniem się jakości widzenia z bliskich odległości. Przed starczowzrocznością można się chronić, stosując np. ćwiczenia na oczy czy odpowiednią dietę, jednak nie można jej całkowicie powstrzymać. Metodą korekcji prezbiopii są soczewki progresywne (multifokalne), np. marki Ultraflex.

 

Soczewki kontaktowe na starczowzroczność

 

Szkła kontaktowe multifokalne to skuteczny i wygodny sposób na korekcję starczowzroczności. Delikatny hydrożelowy lub silikonowo-hydrożelowy materiał soczewek charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Szkła kontaktowe są praktycznie niewyczuwalne na oku i można je nosić w trybie jednodniowym lub miesięcznym. Soczewki progresywne miesięczne należy codziennie oczyszczać specjalnym płynem, a przed snem umieszczać w sterylnym pojemniku. Szkła kontaktowe jednodniowe to wyrób medyczny służący do jednorazowego użytku. Soczewki progresywne należy przed snem zdjąć z oczu i wyrzucić do kosza.

 

Objawy starczowzroczności

 

Stosowanie soczewek progresywnych pomaga pozbyć się nieprzyjemnych objawów starczowzroczności. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem prezbiopii jest gorsze widzenie przedmiotów z bliskich odległości, dlatego osoby z wadą wzroku odsuwają je od siebie, kiedy chcą przeczytać, co jest na nich napisane. Starczowzroczność utrudnia również czytanie tekstów stworzonych małym drukiem, a także może powodować: bóle głowy, zamazywanie się widzianego obrazu oraz szybsze męczenie się oczu. Zastosowanie soczewek kontaktowych progresywnych nie tylko wyostrza wzrok przy prezbiopii, ale również pozwala na płynne widzenie oraz przenoszenie wzroku z jednego obiektu na drugi, bez uczucia dyskomfortu.

 

Więcej informacji na powyższy temat, znajdziesz na stronie: http://glowaboli.pl/soczewki-progresywne-rodzaje/.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Smartfony psują dzieciom dłonie

Problemy z dłońmi u dzieci Wzrasta liczba małoletnich, u których diagnozuje się problemy ze sprawnością ruchową dłoni. Państwowe poradnie oferujące...

Zamknij