Soczewki kontaktowe na astygmatyzm – rodzaje soczewek torycznych

Astygmatyzm wynika z nieprawidłowego kształtu soczewki lub rogówki oka, czego efektem jest niewyraźne widzenie z bliska i z daleka. Metodą korekcji wady wzroku są soczewki kontaktowe toryczne. Różnią się one od siebie trybem noszenia oraz materiałem, z jakiego są wykonane. W ofercie salonów optycznych znajdują się również kolorowe soczewki toryczne, które oprócz wyostrzania wzroku, zmieniają kolor oczu.

 

Soczewki toryczne na astygmatyzm

 

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, która wynika z zaburzonej symetrii obrotowej oka, co powoduje niewyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. U astygmatyków promienie świetlne, które dostają się do wnętrza gałki ocznej, zamiast ogniskować się w jednym punkcie, tworzą linię. Do korekcji niezborności stosuje się soczewki toryczne, których sfera optyczna ma różną siłę łamania światła w głównych prostopadłych do siebie płaszczyznach, dzięki czemu wzrok wyostrza się, a objawy astygmatyzmu znikają.

 

Toryczne soczewki miesięczne, tygodniowe i jednodniowe

 

Soczewki kontaktowe toryczne różnią się od siebie trybem noszenia. Mogą one występować w wersji do wielokrotnego użytku (np. do chodzenia przez miesiąc lub dwa tygodnie). Soczewki miesięczne wymagają codziennej dezynfekcji i odpowiedniej pielęgnacji, aby zapewnić odpowiednią higienę oczu i wyeliminować ryzyko podrażnień. Jedną parę soczewek nosi się przed 30 lub 14 dni i każdego dnia przed snem zdejmuje z oczu i przechowuje w specjalnym pojemniku. Do ich dezynfekcji służą specjalne płyny do soczewek, które można dostać w każdym salonie optycznym. Szkła kontaktowe jednodniowe na koniec dnia wyrzuca się do kosza, aby rano założyć na oczy parę z nowego opakowania.

 

Soczewki toryczne hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe

 

Soczewki toryczne wykonywane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzuje dość wysoka przepuszczalność tlenu. Szkła kontaktowe są praktycznie niewyczuwalne w oku, dlatego noszenie ich jest bardzo komfortowe. Soczewki silikonowo-hydrożelowe, ze względu na zawartość silikonu są odrobinę sztywniejsze, w porównaniu z dobrze nawodnionym materiałem hydrożelowym.

 

Kolorowe soczewki toryczne

 

Salony optyczne oferują również swoim klientom korekcyjne soczewki kolorowe. Szkła kontaktowe, oprócz korekcji astygmatyzmu, dodatkowo zmieniają kolor oczu. Należy jednak pamiętać, że dobieranie soczewek powinno się odbywać w gabinecie okulistycznym, po wcześniejszym przeprowadzeniu badania wzroku. Zdarza się bowiem, że pomiędzy lewym i prawym okiem mogą wystąpić różnice w natężeniu wady, dlatego tak ważna jest specjalistyczna ocena lekarska.

 

Magdalena Bytys

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
To może być zapalenie płuc! Tych objawów nie wolno ignorować

Kaszel i gorączka to najczęstsze objawy zapalenia płuc, ale nie jedyne. Lista dolegliwości, które mogą w tej chorobie wystąpić, jest...

Zamknij