Soczewki kontaktowe sferyczne a szkła okularowe asferyczne

Soczewki kontaktowe oraz tradycyjne okulary korekcyjne to najpopularniejsze metody korekcji różnych wad wzroku. Szkła sferyczne przeznaczone są do leczenia krótko- i dalekowzroczności. Zastosowanie w okularach innowacyjnej powierzchni asferycznej redukuje zniekształcenia widzianego obrazu, np. powiększanie lub pomniejszanie, co ma miejsce w szkłach okularowych sferycznych.

Soczewki kontaktowe sferyczne

Soczewki kontaktowe sferyczne to jedna z najbardziej popularnych metod korekcji daleko- i krótkowzroczności. O istotnych informacjach dotyczących przyczyn oraz objawów wad wzroku można przeczytać na stronie internetowej: mojepierwszesoczewki.pl. W leczeniu dalekowzroczności stosuje się wypukłe szkła skupiające o mocach dodatnich. Z kolei korekcja krótkowzroczności polega na zastosowaniu soczewek sferycznych oznaczonych symbolem minus o wklęsłych szkłach rozpraszających. Szkła kontaktowe to wygodna i skuteczna metoda leczenia wad wzroku, ale nie jedyna.

Okulary korekcyjne na krótkowzroczność i dalekowzroczność

U krótkowidzów i dalekowidzów stosuje się również tradycyjne okulary korekcyjne. Szkła okularowe dobierane są podobnie jak soczewki kontaktowe. Na krótkowzroczność stosuje się szkła rozpraszające o mocach ujemnych, a na nadwzroczność – szkła skupiające o dodatnich mocach. Szkła okularowe do leczenia daleko- i krótkowzroczność można podzielić ze względu na konstrukcję soczewki.

Szkła okularowe sferyczne

Ze względu na to, że powierzchnia sferyczna soczewek okularowych jest pod względem technologicznym najłatwiejsza do wykonania, stanowi najpopularniejszą formę korekcji krótko- i dalekowzroczności. Klasyczne soczewki stanowią wycinek sfery, czego efektem są pojawiające się zniekształcenia widzianego obrazu na jej obszarach peryferyjnych. Soczewki sferyczne o mocach ujemnych zmniejszają optycznie rozmiar oka, z kolei o mocach dodatnich – powiększają.

Szkła okularowe asferyczne

Soczewki asferyczne redukują niechciane powiększenia i pomniejszenia wynikające z budowy soczewek sferycznych w szkłach okularowych. Zastosowanie konstrukcji asferycznej powoduje zredukowanie zniekształceń oraz zapewnienie idealnie odwzorowanego obrazu, przez co oczy wyglądają estetycznie i proporcjonalnie w stosunku do całej twarzy. Soczewki są znacznie cieńsze w porównaniu do sferycznych, co powoduje, że są lżejsze i bardziej komfortowe w noszeniu. Korekcja szkłami okularowymi asferycznymi sprawdza się u osób, które wymagają silniejszej korekcji sferycznej bądź mają astygmatyzm.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Soczewki kontaktowe na astygmatyzm – rodzaje soczewek torycznych

Astygmatyzm wynika z nieprawidłowego kształtu soczewki lub rogówki oka, czego efektem jest niewyraźne widzenie z bliska i z daleka. Metodą...

Zamknij