Spacerowy wózek inwalidzki dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wózek inwalidzki dla dziecka dostosowuje się, przede wszystkim do stopnia niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb malucha. Przy wyborze wózka spacerowego warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak: ciężar, sposób składania i rozkładania, rodzaj siedziska i możliwość regulacji jego kąta nachylenia, czy obecność pasów stabilizujących.

 

Wózek inwalidzki dla dziecka: rozmiar, waga, wysokość

 

Spacerowy wózek inwalidzki pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu z dzieckiem, jednak przed jego zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar. Spacerówka, taka jak wózek jogger, wielkością powinna być dostosowana idealnie do gabarytów małego pacjenta. Niepełnosprawne dziecko ma problemy z utrzymaniem stabilnej postawy i może wykonywać niekontrolowane ruchy, dlatego szerokość siedziska powinna być równa, bądź maksymalnie 2-4 cm szersza od szerokości jego bioder. Wybierając wózek dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na jego wagę, zwłaszcza gdy mieszka się w bloku bez windy, aby łatwo go było znosić po schodach. Składane wózki typu parasolka są wygodnym rozwiązaniem, kiedy  planuje się częste podróże autem.

 

Kąt nachylenia oparcia w wózku inwalidzkim

 

W procesie rehabilitacji malucha istotne znaczenie ma również kąt nachylenia oparcia w wózku. Dla bezpieczeństwa, a także wygody dziecka, warto wybierać modele wózków z regulacją, najlepiej kilkustopniową, która pozwoli panować nad ułożeniem ciała malucha podczas spacerów. Wygodnym udogodnieniem w spacerówkach inwalidzkich jest możliwość zmiany kierunku ustawienia dziecięcego siedziska, dzięki czemu w razie potrzeby, maluch może podróżować zwrócony twarzą do rodzica.  

 

Koła spacerówki dostosowane do nawierzchni

 

Wybierając wózek dla dziecka, należy również zwrócić uwagę na jego koła. Mniejsze kółka lepiej sprawdzają się w czasie spacerów po gładkich nawierzchniach, jak chodniki czy asfalt, z kolei większe – do podróży na trudniejszym terenie (np. po lasach, piaszczystych ścieżkach), gdy mieszka się poza miastem. Niektóre modele wózków spacerowych dla dzieci niepełnosprawnych posiadają wygodne w użytkowaniu i łatwe w demontażu koła wymienne na różne nawierzchnie.  

 

Pasy bezpieczeństwa i dodatki do wózka

 

Bezpieczeństwo i stabilność ułożenia ciała dziecka w czasie spaceru w wózku zapewniają specjalne pasy bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać pasy czteropunktowe lub pięciopunktowe. Przydatnymi dodatkami do wózka są np.: osłony chroniące przed deszczem czy parasolki na bardzo słoneczne dni czy dodatkowe uchwyty lub stoliczki. W zależności od stopnia niepełnosprawności malucha, warto rozważyć kupno: specjalnej kamizelki, która podtrzymuje cały korpus, dodatkowej podpory bocznej czy specjalnych mocowań na stopy lub pasa piersiowego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poporodowe rozejście spojenia łonowego – co to jest i jak leczyć?

Rozejście spojenia łonowego następuje przed porodem, aby ułatwić dziecku przyjście na świat. O ile sięga ono 10 mm jest to...

Zamknij