Sposoby na strach przed igłą

Jeśli temat ospy wietrznej nie jest ci obcy, z pewnością nie trzeba cię przekonywać do słuszności szczepionki przeciwko temu wirusowi. Ospa, to choroba wieku dziecięcego, która charakteryzuje duża zaraźliwość. Epidemie wywołane przez wirus ospy zdarzają się często w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach podstawowych. W przedszkolach i żłobkach można szczepić dzieci przeciwko ospie za darmo.

Komfort psychiczny jest najważniejszy

Szczepienia bywają dla dzieci prawdziwą zmorą. Jeśli nie chcesz, aby twoja pociecha śniła o przerażających, wielkich  strzykawach, powinieneś wytłumaczyć mu jaki sens mają  takie zastrzyki.  Dziecko powinno wiedzieć, że spotka je krótkotrwały ból.

Jeśli zastanawiasz się jak szczepić dziecko przeciwko ospie, żeby nie narazić go na stres, to warto, żebyś wiedział, że mogą pomóc zabawy w domu w doktora oraz czytanie bajeczek na temat wizyt lekarskich.  Maluszek oswoi się z myślą, że szczepionka jest nieunikniona. Czasem warto obiecać dziecku drobną nagrodę w zamian za odwagę.

Jednak, zastanówmy się nad tym, jak szczepić dziecko przeciwko ospie, aby nie wystraszyło się w czasie zabiegu, gdy zobaczy igłę? Wtedy można spróbować skupić jego uwagę na czymś innym. Jeśli dziecko skoncentruje się na ulubionej piosence lub będzie bawić się ukochanym samochodem, nie zauważy igły.

Jeśli wiesz jak szczepić dziecko przeciwko ospie, zdecydowałeś się na zabieg, lecz twoja pociecha stała się po nim apatyczna i gorączkuje, a w miejscu ukłucia można zauważyć opuchliznę, to znaczy, że wystąpił odczyn poszczepienny. Nie jest to nic groźnego. Podaj dziecku syrop przeciwgorączkowy i zrób  okład z sody oczyszczonej. Aby zminimalizować ból podczas szczepionki dziecka przeciwko ospie, warto nasmarować skórę kremem znieczulającym.

Przypadki, w których należy zrezygnować ze szczepionki

W jaki sposób  zaszczepić dziecko przeciwko ospie, żeby mu nie zaszkodzić? Istnieje kilka przypadków, które zdecydowanie nie pozwalają na wykonanie zabiegu. Należą do nich zaburzenia odporności, podejrzenia chorób nowotworach.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kto jest narażony na powikłania wirusa ospy wietrznej?

Przebieg tej choroby w dużym stopniu zależy od tego, co wiesz o ospie wietrznej. Jeśli nie wierzysz w szeroko rozpowszechniane...

Zamknij