Stomatologia dziecięca w Warszawie. Jak wybrać dobrą placówkę?

Stomatologia dziecięca jest specjalizacją zajmującą się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób zębów u dzieci i młodzieży. W placówkach, w których przyjmuje się małych pacjentów, pracują wyłącznie przeszkoleni stomatolodzy. Wybór miejsca leczenia zębów jest ważny, ponieważ nieodpowiednia opieka może zniechęcić dziecko do dalszych wizyt.

Stomatologia dziecięca – co to za specjalizacja?

Stomatologia dziecięca to specjalizacja zajmująca się schorzeniami zębów i jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Wyodrębniono ją ze względu na różnice w budowie anatomicznej uzębienia w okresie rozwojowym. W placówkach przyjmujących małych pacjentów leczą ponadto stomatolodzy przeszkoleni do pracy z dziećmi, by nie były one zniechęcone przed kolejnymi wizytami, a nauczone dbałości o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat.

 

Dziecięcych oddziałów dentystycznych było niegdyś mało. Obecnie stomatologia dziecięca w Warszawie jest niemal w każdej placówce. Wybór miejsca, w którym dziecko będzie leczone, jest kluczowym elementem w dalszej profilaktyce. Zniechęcone i przestraszone może odczuwać strach przed kolejnymi wizytami.

 

Zadaniem stomatologa dziecięcego jest przede wszystkim profilaktyka, a jeśli to konieczne, również leczenie: zaburzeń związanych z ząbkowaniem, próchnicy zębów mlecznych, niedojrzałych zębów stałych, wad zgryzu oraz chorób błony śluzowej w jamie ustnej. Jest on specjalnie przeszkolony, żeby zapewnić małemu pacjentowi jak największy komfort.

Jak wybrać dobrą placówkę stomatologiczną dla dziecka?

Placówka stomatologiczna dla dzieci powinna mieć przede wszystkim wyszkolony personel. Jej wnętrze musi być ponadto przystosowane do potrzeb małych pacjentów. Rodzic, zapisując dziecko do stomatologa, powinien zapytać o możliwość wizyty adaptacyjnej. Dobre placówki na pewno będą dysponowały taką możliwością.

 

Spotkanie adaptacyjne daje dziecku możliwość oswojenia się nie tylko z gabinetem stomatologicznym, ale i z samym dentystą. Wizyta odbywa się bowiem w jego towarzystwie. Ma on okazję poznać pacjenta i rozbudzić jego ciekawość dostępnymi sprzętami. 

 

Podczas pierwszej wizyty w placówce nie wykonuje się żadnych zabiegów stomatologicznych. Przyjmuje ona formę zabawy, która ma na celu pozbycie się strachu przed dentystą. Ułatwia to przyszłą współpracę. Jeśli dziecko nie jest przestraszone, może usiąść na fotelu dentystycznym, a nawet pobawić się w małego stomatologa. O ile to możliwe, na wizycie adaptacyjnej dentysta sprawdzi stan uzębienia małego pacjenta i zaplanuje leczenie. W nagrodę za odwagę malec powinien dostać upominek. Miejsce to nie będzie kojarzyło się mu z bólem, tylko z zabawą, po której otrzyma nagrodę.

 

Wiele dobrych placówek stomatologicznych dysponuje atrakcjami, które mogą uprzyjemnić zabieg np. oglądanie bajek w czasie wizyty lub możliwość zabawy.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sekwencjonowanie NGS jako forma profilowania genomowego

Od kilku lat trwa rewolucja w dziedzinie onkologii. Znalezienie metod pozwalających na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium oraz skutecznego lekarstwa...

Zamknij