Swędząca wysypka u dziecka – jak pomóc?

W zniknięciu wysypki może pomóc nawilżanie i natłuszczanie skóry dziecka. Dobrym sposobem jest również codzienna kąpiel niemowlaka w letniej wodzie oraz wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa maluch. Warto również kupić ubranka z bawełny, które są przewiewne i zapobiegają nadmiernemu poceniu się. Można podawać dziecku wapno łagodzące objawy swędzenia. W przypadku nasilania się wysypki, warto udać się do lekarza, który dobierze specjalne maści (z witaminę E oraz wazeliną).

Swędząca wysypka u dziecka może mieć różną postać (grudek, krostek, plamek) oraz przyczyny:
• uczulenie na detergenty zawarte w proszku lub w środkach przeznaczonych do pielęgnacji niemowlaka,
• alergię na jedzenie,
• ukąszenie owada,
• przegrzanie (pojawianie się tzw. potówek),
• wirusowe lub bakteryjne zapalenie (różyczka, ospa wietrzna, odra).

Wysypka na brzuchu u dziecka

Swędząca wysypka na brzuchu może mieć różne przyczyny (alergiczne czy autimmunologiczne). W zależności od wyglądu i sposobu rozsiania krostek na brzuszku malucha, można rozpoznać atopowe zapalenie skóry (drobne, czerwone krostki), łuszczycę (tłuste, żółte plamki) czy pokrzywkę ostrą (krostki są rozsiane po całym brzuchu). Wśród chorób zakaźnych najczęściej występuje mięczak zakaźny. Na brzuszku pojawiają się krostki, które mają białe lub żółte grudki.

Wysypka na twarzy u dziecka

Na twarzy dziecka najczęściej pojawia się trądzik niemowlęcy, który ma postać pojedynczych czerwonych plamek. Krostki powstające na policzkach są również efektem alergii pokarmowej, a także podrażnień w trakcie ząbkowania. Na twarzy malucha mogą pojawić się także potówki mające postać czerwonych krostek lub drobnych pęcherzyków. Grudki na nosie lub na brodzie powstające na skutek zaczopowania gruczołów łojowych to prosaki, które są charakterystyczne dla noworodków i niemowląt.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) polega na rozwijaniu się zapłodnionego jajeczka na zewnątrz macicy. Objawy ciąży pozamacicznej to krwawienie, duszności, bolesne kłucie...

Zamknij