Szczepienia dzieci przeciw ospie

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, którą według przekonania powinno się po prostu przetrwać. Jeszcze do niedawno uważano, że była chorobą nieuniknioną. Teraz rodzice chcą, aby ich dzieci uniknęły przynajmniej czternastodniowej kwarantanny, związanej z tą chorobą. Dlatego też zastanawiają się kiedy i gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie.

Na co trzeba być gotowym?

Decydując się na szczepienie, trzeba liczyć się z kosztami, gdyż szczepionki w większości przypadków są niestety płatne. W związku z powyższym często rodzice odwlekają decyzję o zaszczepieniu i pozostawiają możliwość zachorowania naturalnemu losowi. Szczepionka nie daje wprawdzie stuprocentowej gwarancji, że dziecko nigdy nie zachoruje, jednak jeśli już tak się stanie choroba przebiega znacznie łagodniej. Wiele osób uważa również, że ospa tak jak różyczka, czy świnka – a więc najpopularniejsze choroby zakaźne – powinny być przechodzone w jak najmłodszym wieku. Choroby te w latach późniejszych mogą spowodować poważne komplikacje zdrowotne. W dzisiejszych czasach łatwiej jest zapobiec ospie, niż ją leczyć. I nawet jeśli szczepionka trochę kosztuje, a przy tym nie mamy całkowitej pewności, że nigdy nie dojdzie do zakażenie, to jednak warto zainwestować. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja w zdrowie naszej pociechy, więc w tym wypadku kryterium finansowe nie powinno być nadrzędne.

Zanim jednak dowiemy się gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie, najlepiej dowiedzieć się czy mamy możliwość darmowego szczepienia, finansowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia. Szczepienia te są nieodpłatne dla osób do 12. roku życia, znajdujących się w grupach ryzyka. Są to osoby z wysokim upośledzenie odporności, z białaczką, zarażone wirusem HIV, a także, narażone na zakażenie ze względów środowiskowych. Mowa tu przede wszystkim o domach opieki zdrowotnej, domach dziecka, a także żłobkach.

Jeśli więc Twoje dziecko znajduje się w środowisku narażonym na zakażenie, możesz starać się o bezpłatne zaszczepienie. Gdzie zaszczepić dziecko przeciwko ospie? Tu trudności nie powinny już występować. Należy udać się z naszą pociechą do najbliższego ośrodka zdrowia lub przychodni, wykonać szczepienie i spać spokojnie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy zachodni trend – ospa party

Mimo, że żyjemy w XXI wieku, niektórzy nadal wierzą w mity i przesądy dotyczące zdrowia. Za jeden z nich uważane...

Zamknij