Szczepienie WZW – co to jest?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to poważna choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem jest żółtaczka. Wyróżnia się pięć rodzajów WZW: typu A, B, C, D oraz E. Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba tzw. „brudnych rąk”, która przenosi się przez zakażoną wirusem wodę. Typ B oraz D występują zazwyczaj razem. Do zakażenia dochodzi w trakcie operacji i zabiegów, podczas których została zerwana ciągłość tkanek. WZW typu C można się zarazić w szpitalu w trakcie przetaczania krwi, natomiast WZW typu E przenoszony jest przez wodę. W Polsce najczęściej wykonuje się szczepienie przeciwko WZW typu B, które jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych.

Szczepienie WZW – co ile lat?

Szczepienie WZW obejmuje trzy dawki leku podawane w cyklu 0-1-6 miesięcy. Pierwszy zastrzyk uodparniający powinien być wykonany dobę po urodzeniu. Tym bardziej, że wirusowym zapaleniem wątroby można się zarazić od matki. Do zakażenia dochodzi także w trakcie używania zanieczyszczonych narzędzi, np. igły do tatuowania, oraz podczas stosunku seksualnego. Choroba rozwija się w ciągu sześciu miesięcy od kontaktu z wirusem, a pierwsze objawy (osłabienie czy gorączka) mogą być podobne do innych chorób, np. grypy. Jasny stolec, ciemny mocz, nudności, wymioty oraz brak apetytu są natomiast typowymi objawami kolejnej fazy rozwijania się choroby – żółtaczki.

Szczepienie WZW – ile kosztuje?

Szczepienie przeciw WZW typu A kosztuje około 160 złotych i jest zalecane osobom, które pracują w służbie zdrowia, przy produkcji żywności lub przy segregowaniu odpadów. Szczepienie WZW typu B jest refundowane przez NFZ, ponieważ jest szczepieniem obowiązkowym. Jednak za szczepionkę muszą zapłacić (około 70 złotych) osoby przed planowaną operacją lub przewlekle chore, które nie skorzystały ze szczepień obowiązkowych.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zagrożenia GMO

GMO to słowo będące obecnie na ustach wielu osób, nie tylko polityków i mające olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia i...

Zamknij