Szczepionka DTP – co to jest?

Szczepionka DTP (określana jako szczepionka Di-Te-Per lub szczepionka Di-Pe) jest szczepionką skojarzoną, którą wykonuje się przeciwko trzem chorobom jednocześnie: błonicy, krztuścowi i tężcowi. Pierwszy zastrzyk jest aplikowany dziecku w drugim miesiącu życia. Następny po sześciu tygodniach. Trzeci podaje się dziecku w 5-6 miesiącu, natomiast czwarty – w drugim roku życia (16-18 miesiąc).

Kolejne szczepionki są dawkami przypominającymi podawanymi w następujących okresach:
• w szóstym roku życia,
• w wieku czternastu lat,
• w wieku osiemnastu / dziewiętnastu lat.
Szczepionki mogą być aplikowane podskórnie lub domięśniowo. Tylko w szóstym miesiącu życia dziecka stosuje się zastrzyk domięśniowy. W Polsce jest dostępna szczepionka DTP, która zawiera zabitą komórkę krztuśca oraz DTaP. W jej składzie są tylko wybrane białka.

Na co jest szczepionka DTP?

Szczepionka DTP zawiera składniki, które są skutecznym sposobem na uniknięcie trzech chorób wywołanych maczugowcem błonicy, bakterią Bordetella pertussis oraz laseczką tężca. Maczugowiec błonicy wywołuje błonicę (nazywaną również dyfterytem lub krupem). Choroba może zaatakować gardło bądź krtań. Na migdałkach pojawiają się błony, które krwawią. Błonica może doprowadzić do śmierci dziecka przez uduszenie. Bakterie typu Bordetella pertussis wywołują krztusiec (koklusz), który ma postać mokrego kaszlu połączonego z wymiotami. Natomiast laski tężca powodują skurcze, a także paraliż mięśni, szczękościsk oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Co zawiera szczepionka DTP?

Szczepionka DTP jest zawarta w jednej ampułce, co oznacza, że do jej zaaplikowania jest potrzebny tylko jeden zastrzyk. W składzie szczepionki znajduje się anatoksyna błonicza, anatoksyna tężca oraz jeden z dwóch składników bakterii krztuśca. Ze względu na jej rodzaje, wyróżnia się dwa rodzaje szczepionki DTP. Szczepionka pełnokomórkowa zawiera całe, zabite bakterie krztuśca, natomiast szczepionka bezkomórkowa posiada tylko fragmenty komórek bakteryjnych.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest ziarnica?

Ziarnica, nazywana również chłoniakiem Hodgkeina, jest nowotworem układu limfatycznego (chłonnego). W początkowej fazie rozwoju choroba ta nie daje niepokojących objawów....

Zamknij