Szkliwo zęba: budowa i parametry fizykomechaniczne

Czekając na wizytę u dentysty, staramy się czymś zająć. Dzięki temu nie myślimy o tym, co nas czeka, a czas też szybciej płynie. Podczas takiego oczekiwania w ręce mogą nam wpaść różne wartościowe materiały. Zwykle dotyczą one tematyki zębów i stomatologii.

 

Budowa zęba

 

Z lektury znajdującej się w poczekalni broszury można dowiedzieć się, jak i z czego zbudowany jest ząb. W ujęciu anatomicznym na zęba składają się: korona, szyjka i korzeń.

Zęba można też opisać histologicznie, czyli wskazać warstwy, jakie go tworzą. W zębie wyróżnia się dwa rodzaje tkanek: twarde i miękkie. Do tych pierwszych zalicza się: szkliwo zęba, zębinę i cement. Tkanką miękką (bliższą środka struktury) jest miazga.

Pokrywające zębinę szkliwo ma grubość 1400 mikrometrów (tysięczne części centymetra). Swoją twardość zawdzięcza kryształom dwuhydroksyapatytu, czyli materii nieorganicznej, z której jest zbudowana w 96-98 proc. Resztę stanowią woda i związki organiczne. Szkliwo zęba powstaje z komórek nabłonkowych i ameloblastów.

Ta skrajnie zewnętrzna warstwa zęba jest najtwardszą tkanką, jaką posiada nasze ciało. Odporność na zgniatane określane jest w przedziale 100-380 megapaskali. Wytrzymałość na rozciąganie dochodzi do 10 megapaskali. Granica plastyczności szkliwa zęba wynosi 344 megapaskale.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co oznacza ból zęba po plombowaniu?

Gdy boli ząb, wizyta u dentysty zwykle rozwiązuje problem. Zniszczonego zęba się usuwa, a tego, którego można – ratuje, oczyszczając...

Zamknij