Szkło przeciwsłoneczne – jakie są jego zalety, a jakie koszty?

Szkło przeciwsłoneczne jest atrakcyjnym dodatkiem do tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz. Ma jednocześnie liczne walory funkcjonalne. Warto odpowiednio dobrać rodzaj szkła do wnętrza. Szkło przeciwsłoneczne potrafi zatrzymać promienie słońca, a co za tym idzie – w pomieszczeniu łatwiej się wypoczywa.

Od dłuższego czasu projektanci budynków szukają nowych sposobów na materiały elewacyjne. Trendem architektonicznym, który umożliwia dopuszczanie i kontrolę promieni świetlnych, jest szkło przeciwsłoneczne.

Jakie są rodzaje szkła przeciwsłonecznego?

Są trzy rodzaje szkła przeciwsłonecznego. Jednym z nich jest szkło selektywne, powlekane tlenkiem metalu dla właściwego odbicia promieni i kontrolowania nasłonecznienia pomieszczeń, a także ograniczenia przenikania energii słonecznej. Ten rodzaj szkła zapewnia wysoką ciepłochronność. Drugim rodzajem szkła jest szkło absorpcyjne, które jest stosowane dla zmniejszenia przenikania do wewnątrz pomieszczeń promieni słonecznych. Ostatni rodzaj to szkło refleksyjne, stosowane dla kontroli nasłonecznienia. Jest to szkło płaskie i przezroczyste.

Jakie są zalety stosowania szkła przeciwsłonecznego?

Zaletą stosowania szkła przeciwsłonecznego jest utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, zmniejszenie kosztów działania wentylacji, a także przepuszczalności promieniowania ultrafioletowego. Na jakość powietrza w środku budynku wpływ ma zarówno jego wysokość, jak i rozkład temperatury. W okresie zimowym w pomieszczeniach, gdzie są zastosowane szyby starego typu, daje się odczuć obniżenie temperatury. Dzięki zastosowaniu szyb przeciwsłonecznych można skutecznie wyeliminować ten problem. W ten sposób użytkownicy pomieszczeń nie są narażeni na zbytni dyskomfort. Latem z kolei stare szyby przyczyniają się do zbytniego nagrzewania się wnętrza w wyniku działania promieni słonecznych. Szyby przeciwsłoneczne, dzięki specjalnej konstrukcji, bardzo ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń. Kolejną zaletą w ciągu miesięcy letnich jest zatrzymanie przez szyby przeciwsłoneczne dużej emisji cieplnej, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Przez to obniżają się koszty wentylacji, które są dużo wyższe niż koszty ogrzewania pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu szyb przeciwsłonecznych refleksyjnych skutecznie zatrzymuje się promieniowanie, co przekłada się na obniżenie kosztów wentylacji. To pozwala na zmniejszenie przepuszczania promieniowania ultrafioletowego przez szyby przeciwsłoneczne. W ten sposób da się uniknąć blaknięcia kolorów ścian, a także powierzchni mebli. Warstwa folii, która jest zawarta w analizowanym typie szyby, skutecznie ogranicza promieniowanie, przez co chronione jest wnętrze pomieszczenia.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czas wolny ludzi starszych

Starość to dla wielu osób trudny okres, gdy wypadamy z roli zawodowej, zaczynamy chorować i doświadczamy samotności. Spora część ludzi...

Zamknij